Olomouc

Olomouc

Zastavte se v létě i v zimě v Olomouci a rozhodně nebudete litovat! Čeká vás celá plejáda historických památek, včetně sousoší UNESCO, romantické uličky a zákoutí, parky a zahrady, plno zábavy a dobrého jídla a pití. Ne náhodou se Olomouci říká „malá Praha“. Tady se nemusíte bát davů a přemrštěných cen. Olomouc vám přitom nabízí vysokou kvalitu ubytování i gastronomie. A nudit se tu rozhodně nebudete!

Skrytý poklad Evropy

Univerzitní město Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Olomoucká dominanta, Sloup Nejsvětější Trojice, je od roku 2000 zapsán na seznamu památek UNESCO. Turistický průvodce Lonely Planet Olomouc dokonce označil jako č. 1 skrytých pokladů Evropy (50 Secret Gems of Europe).

Co musíte vidět

Nejvýznamnější olomoucké památky jsou koncentrovány v lokalitě Horního, Dolního a Václavského náměstí. Hornímu náměstí dominuje Sloup Nejsvětější Trojice (UNESCO) a budova radnice s orlojem. Horní i sousední Dolní náměstí je obklopeno fontánami s antickou tematikou a renesančními a barokními paláci vyprávějící příběh bohaté historie města. Jen pár kroků od Horního náměstí natrefíte na výjimečnou stavbu gotického kostela sv. Mořice s vyhlídkovou věží.

Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde objevíte kostel sv. Michala, kapli sv. Jana Sarkandra nebo secesní Vilu Primavesi.

Když poté projdete Univerzitní ulicí, půjdete dále podél tramvajové tratě a vystoupáte Dómskou ulicí, spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého biskupského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum.

Komentované prohlídky města

Informační centrum Olomouc, které najdete v budově radnice, nabízí v průběhu celého roku širokou škálu komentovaných prohlídkových okruhů městem i audio průvodce pro individuální návštěvníky i skupiny. Město můžete poznat také netradičně na pojízdném pivním baru Ološlap, vozítkách segway, kolech i čtyřkolech nebo z Ololodi.

Fotografie
Obrázek bez názvu
katedrála sv. Václava (Daniel Berka)
chrám Panny Marie Sněžné (Daniel Berka)
kostel sv. Michala (Daniel Berka)
Obrázek bez názvu
Dolní náměstí (Daniel Berka)
Další informace
Duchovní Olomouc

Duchovní Olomouc

Pokud vás zajímají příběhy nejvýznamnějších olomouckých kostelů, rozhodně zaskočte do informačního centra v podloubí radnice, kde pro vás připravili celou řadu tematických komentovaných prohlídek města.
Olomouc a okolí: Tipy pro rodiny s dětmi

Olomouc a okolí: Tipy pro rodiny s dětmi

Historické centrum s památkou UNESCO, romantické uličky, kvetoucí parky a zahrady, plno zábavy a dobrého jídla a pití. Ne náhodou se Olomouci říká „malá Praha“.
Po stopách slavných osobností

Po stopách slavných osobností

Olomoucí v průběhu dějin prošla celá řada světoznámých osobností. Inu, někteří z nich na Olomouc asi neměli zrovna pohádkové vzpomínky…U Mozarta propukla nemoc pravých neštovic, generála Lafayette, hrdinu dvou kontinentů, tady věznili, krále Václava III. tu dokonce zavraždili a Freud experimentoval s kokainem, aby pobyt v Olomouci vůbec vydržel…