Olomouc a okolí: Tipy pro rodiny s dětmi

Olomouc a okolí: Tipy pro rodiny s dětmi

Historické centrum s památkou UNESCO, romantické uličky, kvetoucí parky a zahrady, plno zábavy a dobrého jídla a pití. Ne náhodou se Olomouci říká „malá Praha“.

Hravé město

Zahrajte si s dětmi na detektivy, poznejte město s kočičkou Olou a získejte symboly z 10 stanovišť. Stačí si vyzvednout herní mapu v informačním centru, v podloubí radnice. Jak se asi cítil malý Mozart v karanténě, když pobýval s rodinou v Olomouci? Stáhněte si aplikaci Skryté příběhy a vydejte se po stopách slavného skladatele! Olomouc můžete poznat i netradičně. Naloďte na palubu Ololodi Marie Terezie, kde se od kapitána dozvíte to nejzajímavější z historie Olomouce a užijete si hodinovou plavbu po řece Moravě! Rezervaci vyřešíte pohodlně online. Po zdolání několika desítek schodů na vrchol vyhlídkové věže kostela sv. Mořice nebo olomoucké radnice si město vychutnáte z ptačí perspektivy.

Něco pro mladé vědátory

A co společně objevovat nejen historii města, ale rovnou celý svět? V interaktivním muzeu vědy Pevnosti poznání vstoupíte do lidského mozku, přenesete se do vesmíru nebo díky gyroskopu na vlastní kůži zažijete výcvik astronautů. Seznamte se tady s fantastickými Strážci poznání a bojujte s nimi proti hlouposti a temnotě! Komiksový tým zvířecích superhrdinů, který vás provede expozicemi, si vyžádejte na pokladně muzea.

 

Kluci jakéhokoli věku by neměli vynechat Veteran Arenu s opravdovými unikáty ve sbírce 160 historických automobilů a motocyklů. Kousek divoké přírody objevíte v samém centru města. Interaktivní přírodovědná expozice Vlastivědného muzea v Olomouci patří k těm nejmodernějším v Česku!

Ať se děcka zabaví (a unaví)

I ve městě můžete strávit celý den u vody! V Aquaparku Olomouc se vydovádíte na tobogánech, skluzavkách i v 3D lanovém bludišti. Rodiče spíš asi ocení relaxaci v masážním bazénu, vířivce, parní lázni nebo sauně.

Už jste někdy zkoušeli uniknout ze zamčené místnosti? Ne, řešením není skok z okna, ale vzájemná spolupráce a komunikace. Během hodiny se pokuste společně vyřešit hádanky a logické úkoly, abyste nakonec našli klíč ke svobodě. Staňte se opravdovými Mistry úniku!

Odsud je to už jen krůček k virtuální realitě, díky níž se stanete, kým budete chtít! Klasické střílečky, simulátory, bojové, logické i pohybové hry ve světě VR představují novou dimenzi zábavy pro malé i velké. Dva kompletní VR sety a desítky her jsou pro vás připraveny hned na dvou místech v centru města – Laser mania a BEST sportcentrum.

A teď něco pro otrlé jedince, kteří mají dost odvahy pokusit se zachránit svět od krvelačných zombie nebo se ocitnout na místě inspirovaném slavnými horory Saw a Hostel. Ve Strašidelném domě sami ovlivňujete děj a děti vám tu můžou taky pěkně zavařit! Děti od 9 let by měly obě hry zvládnout bez trvalých psychických následků...

Cesta z města

Jaké to je, setkat se s vlkem tváří v tvář? To zjistíte v ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce! Do velkého výběhu s osmi vlky vás zaveze zabezpečený safari vláček. Olomoucká zoo se postupně mění na safari s atraktivnějšími výběhy simulujícími přirozené prostředí zvířat ve volné přírodě všech světových kontinentů. Po Euroasii a Africe se v roce 2020 otevřela Amerika s první vlčí safari v ČR. K raritám zdejší zoo patří taky průchozí výběh makaků nebo potemnělý pavilon netopýrů, kde vám noční tvorové prolétávají přímo nad hlavami. Během procházky mezi 350 druhy zvířat se zastavte v dětském lanovém centru Lanáček s překážkami, tobogánem a lanovkou a vystoupejte na vyhlídkovou věž, kterou nemá žádná jiná zoo v Česku.

Ze Svatého Kopečka pokračujte 12 km do Skiareálu Hlubočky, pevně se chyťte a užijte si adrenalinovou jízdu na bobové dráze! Čeká vás více než kilometrový sjezd, 17 zatáček a 2 otočky o 360°. Rychlost a styl jízdy si regulujete sami pomocí ruční brzdy a náklonu v zatáčkách. S menšími dětmi se svezete na dvoumístném bobu, ty větší si dolů posviští samy. Věřte, nevěřte, o necelých 8 km dál se klikatí jiná bobová dráha. Resort Hrubá Voda toho ale nabízí ještě mnohem víc! Zdolávejte překážky na Kamzíkově stezce ve výšce 13 m, utkejte se v discgolfu, natrénujte lukostřelbu, půjčte si kola či elektrokola, nasedněte na koně a poníky a poznejte krásnou okolní přírodu. Domů rozhodně spěchat nemusíte. Ubytují vás v komfortním Wellness hotelu Hluboký dvůr nebo v moderních rodinných apartmánových chatkách a večer si odpočinete ve wellness a saunovém světě.

Po cestě zpátky do Olomouce si udělejte zastávku v jezdeckém areálu Hostinův Důl v Tršicích, kde se seznámíte s ušlechtilými koňmi maďarského plemene Kisberi. Možná právě tady v dětech probudíte lásku ke koním. Pokud se děti nedokáží od koní odtrhnout, nevadí. Můžete tu přenocovat v rodinném penzionu s výhledem na jízdárnu. Určitě jste už slyšeli o Anně Frankové. Chlapec s podobným osudem se během 2. světové války skrýval ve zdejších lesích. Svůj příběh, stejně jako Anna, zaznamenával do deníku. A ani Otto Wolf se konce války nedožil. Na jeho památku byl do tršického lesa, jen pár minut chůze od jezdeckého areálu, umístěn památník.

Provětrejte taky kola a zamiřte do Sluňákova v Horce nad Moravou! Jen 8 km od Olomouce projdete bránou do CHKO Litovelské Pomoraví. Rázem se ocitnete v Rajské zahradě a nahlédnete do nitra Sluneční hory snů. Stavby známých českých výtvarníků, které společně tvoří unikátní galerii v přírodě, jsou rozesety přímo před Centrem ekologických aktivit Sluňákov. Zastavte se v místním informačním centru pro klíče k zabezpečeným expozicím nebo si objednejte komentovanou prohlídku, zahrajte pátrací hru nebo nafasujte badatelskou brašnu a vydejte se na průzkum okolní přírody. Cesta zpátky do Olomouce nemusí vést po souši. Z IN LIFE vám dovezou rafty a vy můžete z Horky nad Moravou splout nejkrásnější úsek řeky Moravy.