Olomouc

Olomouc

Zastavte se v létě i v zimě v Olomouci a rozhodně nebudete litovat! Čeká vás celá plejáda historických památek, včetně sousoší UNESCO, romantické uličky a zákoutí, parky a zahrady, plno zábavy a dobrého jídla a pití. Ne náhodou se Olomouci říká „malá Praha“. Tady se nemusíte bát davů a přemrštěných cen...

Skrytý poklad Evropy

Univerzitní město Olomouc je po Praze nejrozsáhlejší městskou památkovou rezervací v ČR. Olomoucká dominanta, Sloup Nejsvětější Trojice, je od roku 2000 zapsán na seznamu památek UNESCO. Turistický průvodce Lonely Planet Olomouc dokonce označil jako č. 1 skrytých pokladů Evropy (50 Secret Gems of Europe).

 

"Na rozdíl od Prahy je zde stále relativně málo turistů. Olomouc, kde žije 100 000 stálých obyvatel a 21 000 vysokoškolských studentů, nabízí v malém měřítku ochutnávku pražské historie a architektury, stejně jako spoustu zábavy ve studentském městě a skvělá místa k jídlu a pití," Evan Rail pro The New York Times

 

Co musíte vidět

"Doporučujeme přijet do Olomouce alespoň na dva celé dny, abyste viděli a zažili, co tohle úžasné město nabízí."  @boboandchichi

 

Nejvýznamnější olomoucké památky jsou koncentrovány v lokalitě Horního, Dolního a Václavského náměstí. Hornímu náměstí dominuje Sloup Nejsvětější Trojice (UNESCO) a budova radnice s orlojem. Horní i sousední Dolní náměstí je obklopeno fontánami s antickou tematikou a renesančními a barokními paláci vyprávějící příběh bohaté historie města. Jen pár kroků od Horního náměstí natrefíte na výjimečnou stavbu gotického kostela sv. Mořice s vyhlídkovou věží.

Mezi Horním a Dolním náměstím se můžete proplétat romantickými uličkami, kde objevíte kostel sv. Michala, kapli sv. Jana Sarkandra nebo secesní Vilu Primavesi.

Když poté projdete Univerzitní ulicí, půjdete dále podél tramvajové tratě a vystoupáte Dómskou ulicí, spatříte monumentální novogotickou katedrálu sv. Václava a areál bývalého biskupského paláce, kde nyní sídlí Arcidiecézní muzeum.

 

"Olomouc je jedním z nejhistoričtějších a nejduchovnějších českých měst, a pokud se chcete skutečně ponořit do jeho historie, návštěva Arcidiecézního muzea je jednou z nejzajímavějších věcí, které můžete v Olomouci podniknout."  @swedishnomad

 

Komentované prohlídky města

Informační centrum Olomouc, které najdete v budově radnice, nabízí v průběhu celého roku širokou škálu komentovaných prohlídkových okruhů městem i audio průvodce pro individuální návštěvníky i skupiny. Město můžete poznat také netradičně na pojízdném pivním baru Ološlap, kolech nebo z Ololodi.

 

Fotografie
katedrála sv. Václava (Daniel Berka)
chrám Panny Marie Sněžné (Daniel Berka)
kostel sv. Michala (Daniel Berka)
Dolní náměstí (Daniel Berka)
Další informace
5 důvodů, proč si zamilovat Olomouc

5 důvodů, proč si zamilovat Olomouc

Máme pro vás naprosto neprůstřelné argumenty, proč byste neměli váhat, hned sbalit kufr a rozjet se směrem na Olomouc. Pokud vás to nepřesvědčí, tak si jeďte třeba do...Brna!
Fancy Olomouc

Fancy Olomouc

Olomouc je možná menší město. Ale s velkou duší! Užijete si tady nízkorozpočtový city break, ale taky stylový víkend s tím nejlepším, co si jen můžete přát!
V Olomouci na low budget

V Olomouci na low budget

Pokud jedete na low budget, abyste za co nejmíň peněz dostali co nejvíc zábavy, připravili jsme pro vás pár tipů. I když Olomouc zdaleka nepatří mezi drahá města, vždycky se dá ušetřit!
Po stopách slavných osobností

Po stopách slavných osobností

Olomoucí v průběhu dějin prošla celá řada světoznámých osobností. Inu, někteří z nich na Olomouc asi neměli zrovna pohádkové vzpomínky…U Mozarta propukla nemoc pravých neštovic, generála Lafayette, hrdinu dvou kontinentů, tady věznili, krále Václava III. dokonce zavraždili a Freud experimen-toval s kokainem, aby pobyt v Olomouci vůbec vydržel…
Olomouc a okolí: Tipy pro rodiny s dětmi

Olomouc a okolí: Tipy pro rodiny s dětmi

Historické centrum s památkou UNESCO, romantické uličky, kvetoucí parky a zahrady, plno zábavy a dobrého jídla a pití. Ne náhodou se Olomouci říká „malá Praha“.
Kam na drink

Kam na drink

Vytipovali jsme pro vás několik míst, kde si po dlouhém dni vychutnáte zasloužený drink! Nezáleží, jestli jste přes pivo, víno, míchačky nebo kvalitní destiláty…v Olomouci teče proudem fakt všecko!
Co ochutnat

Co ochutnat

Určitě čekáte, že vám v Olomouci doporučíme ochutnávat tvarůžky a pivo. No jasně…ale to zdaleka není všechno! Připravte se taky na jídlo a pití s vůní levandule, chuťovky michelinského šéfkuchaře a fine dining.