Kam na drink

Kam na drink

Vytipovali jsme pro vás několik míst, kde si po dlouhém dni vychutnáte zasloužený drink! Nezáleží, jestli jste přes pivo, víno, míchačky nebo kvalitní destiláty…v Olomouci teče proudem fakt všecko!

Tipy pro vinaře

VINNÝ ŠENK U ZLATÉHO BERÁNKA

Vinný šenk v Univerzitní ulici v centru města je prostě naše srdcovka. Za rozumný peníz tu pořídíte lahvinku kvalitního vína. Nebavíme se jen o vínech z Moravy, ale z různých koutů světa (Francie, Bulharsko, Chile…). Můžete si tu k popíjení půjčit šachy nebo zahrát karty a užít si starou dobrou zábavu bez mobilů. A když vám po pár sklenkách vyhládne, řekněte si o sýrové prkénko nebo domácí paštiky se špaldovým chlebíkem.

Pokud chcete v ochutnávání vína postoupit o level výš, domluvte se s paní majitelkou na řízené degustaci (paní Jana Šubová: SubovaJ@seznam.cz). Můžeme vřele doporučit párování vína s Troubelickou čokoládou, která se vyrábí z těch nejlepších ekvádorských bobů v rodinné čokoládovně kousek od Uničova. Jestli se v Olomouci budete motat od července do konce září, tak se stavte v infocentru v podloubí radnice, abyste koupili voucher na komentovanou prohlídku Po vinných domech. Tu můžete zakončit stylově degustací vín ve vinném šenku.

Jana Šubová do Olomouce pravidelně zve (nejen) moravské vinaře na Olomoucké vinné slavnosti (květen a říjen), Letní vinný festival (červenec) a Svatomartinskou Olomouc (listopad). Tak dorazte v některém z termínů na Dolní náměstí, vezměte do ruky sklenku a ochutnávejte, degustujte a bavte se!

NA BŘEHU RHONY

Vinárnu, která dýchá francouzskou atmosférou, najdete na Dolním náměstí jednoduše – podle zástupu lidí, kteří stojí a baví se, sedí na schodech i u stolečků a mají v ruce sklenici vína.  Můžete mít štěstí a narazit na volný stůl uvnitř nebo venku, ale radši si s předstihem zavolejte a udělejte rezervaci.

Proč je vinárna tak oblíbená? Kromě stylového interiéru sem láká davy hlavně samoobslužný systém. Prostě si vezmete sklenici, papír a tužku, vybere víno, které chcete ochutnat, uděláte čárku za každou deci a vesele degustujete. Všechna vína jsou samozřejmě francouzská a kromě samostáčených vín si můžete objednat i z velké nabídky lahvových. Obsluha se stará o to, abyste na stole po celou dobu měli karafu s vodou. Vybírat můžete taky ze spousty chuťovek k vínu: sýrová prkénka, luxusní domácí chleba, olivové tapenády, slaný quiche nebo třeba pražené mandle.

Tipy pro pivaře

MORGAN'S RESTAURANT

Na skvělé tankové pivo si zajděte do Morgan’s restaurant, který je držitelem ocenění pro nejlepší péči o čepované pivo – Hvězda sládků.

K pivu zakousněte nějakou chuťovku – třeba tvarůžkový tatarák nebo si rovnou dejte plnohodnotnou večeři. V menu najdete speciality české kuchyně, steaky, burgery i saláty. Restaurace je přímo v centru města, jen pár kroků od Sloupu Nejsvětější Trojice (UNESCO). Moderní interiér kombinuje dřevo, kůži a kov a výborně ladí s historickou cihlovou budovou tzv. vodních kasáren.

THE BLACK STUFF IRISH PUB & WHISKY BAR

Black Stuff se v CzechBar Awards 2014 umístil jako 3. nejlepší Beer Bar a v roce 2015 byl vyhlášen nejlepším Pubem v ČR. Jak už název napovídá, koncept pivního baru byl inspirován irskými hospůdkami a tzv. old fashioned style, který kombinuje dřevo, pálené cihly a přírodní kámen.

Na čepu najdete 8 stálic (Guiness, Magners, London Pride, Leffe, Hoegaarden, Stella Artois, Heinken Extra Cold a Paulaner) a 2 speciály z českých a moravských pivovarů. Kromě toho můžete vybírat z lahvových pivních specialit, neuvěřitelného množství whisk(e)y (irské, skotské single malts, americké whiskey a bourbony nebo stále populárnější japonské whisky), rumů, ginů a dalších fine spirits. Ještě se vám z toho množství alkoholu netočí hlava? Tak zkuste některý z fancy koktejlů, signature drinků nebo celé řady moravských a světových vín, champagne a sektů. Střízliví odsud určitě neodejdete…

BERNARD BAR

Přímo na Horním náměstí natrefíte na tenhle příjemný pivní bar se čtyřmi stálicemi značky Bernard a švestkovým nealkem na čepu a třemi speciály ve skle.

K pivku vám nabídnou tradiční chuťovky, které prostě ladí: nakládaný hermelín, utopence, tvarůžkovou pomazánku, párečky, burger, krkovičku nebo třeba pikantní křidýlka.

OLODVOREK

Na lokální pivo Chomout a komorní koncerty si vyrazte do originálního prostoru na Dolním náměstí v centru města.

Je to tady uvolněné, přátelské a pravda – tak trošku hipsterské. Šimon, který stojí za projektem plaveb po řece Moravě a olomouckého beer biku, objevil tenhle dvorek, zkusil to a vyšlo to. Dům se dvorkem má jeho majitel v plánu zrekonstruovat. Ale než se tak stane, bude tu dál proudit zábava, hudba a dobré pití. Ovšem jedinou podmínkou pro jeho úspěšný provoz je zavírací doba přesně ve 22:00 hodin, aby se jeho jediný obyvatel mohl vyspat. Tak se pak jen stačí přesunout o pár metrů dál – do Masných krámů nebo Baru Zahrada, který se nese v podobném duchu jako Olodvorek.

SPECIÁLNÍ TIP! OLOŠLAP

Připojte se ke skupině nebo si pivní bar na kolech rezervujte sami pro sebe! Standardně vás čeká hodinová jízda kolem nejlepších turistických spotů a popíjení místního pivka Chomout. Především dámy ocení, že si k tomu popíjení můžou pořádně šlápnout do pedálů a pálit pivní kalorie. Pánové, nebojte se, vy šlapat nemusíte, Ološlap má vcelku výkonný motorek a 10 lidí na rovince utáhne sám. Pokud se rozhodnete pro soukromou jízdu, můžete si rovnou dát Beer Tour, která vás protáhne přes nejlepší pivní puby v centru.

LONG STORY SHORT HOSTEL & CAFÉ

Rozhodně jedno z nejlepších letních posezení najdete na terase Long Story Short. Těšte se na vymazlené drinky, pivo z okolních minipivovarů, jídlo (nejen) z grilu, na kterém si pochutnají i vegani, DJ's a taky tančírny.

BAR ZAHRADA

Dost pohodový bar pod širým nebem objevíte jen kousek od Dolního náměstí. Letní posezení, pivo z minipivovarů, míchané drinky, jídlo z grilu a udírny, DJ’s, buskeři i kapely.

JERRY'S BAR

Příjemný bar na Horním náměstí s pivem Buchťák na čepu a míchanými drinky. V létě je tu moc fajn venkovní posezení a mezi 17:00 – 19:00 se stavte na happy hours!

Koktejly & fine spirits

Rozhodně nevynechejte večerní špacír po tzv. Masných krámech, které jsou doslova hubem olomouckého nočního života. Když vejdete vstupem z Dolního náměstí, po obou stranách se až na konec pasáže táhnou bary s předzahrádkami. Nemusíte se toho bát ani v zimě, pasáž je zastřešená, jsou tu ohřívače a téměř každý bar vám půjčí deky. Když potom vyjdete na druhé straně pasáže, ocitnete se v Uhelné ulici, kde zábava může pokračovat – třeba ve Fashion baru, baru Great Gatsby, kde vám kromě spousty drinků nabídkou taky vodní dýmku nebo v retro baru Koktejly & Sny, který přináší atmosféru Ameriky z 50. let. A pro dýmkaře máme ještě jeden tip: Cloud City Bar & Sisha v Denisově ulici.

Fotografie
Vinný šenk U Zlatého beránka (Daniel Schulz)
Svatomartinská Olomouc (Daniel Schulz)
Svatomartinská Olomouc (Daniel Schulz)
Na břehu Rhony
Ološlap
Ološlap
Koktejly & Sny
Masné krámy
Kam na drink?
Kam na drink?
Kam na drink?
Kam na drink?
Kam na drink?