Židovský hřbitov v Lošticích
Židovský hřbitov, zdroj mu-lostice.cz
Židovský hřbitov, zdroj mu-lostice.cz
aktuálně 5.8 °C slabý déšť
18.11. | slabý déšť | 4.2 °C
19.11. | zataženo | 5.7 °C
20.11. | mírné sněžení | 1.9 °C
Adresa:
Vejmoly
789 83 Loštice
Šumperk, Olomoucký
Česko

Kontakt:

Vejmoly
789 83 Loštice, Česko
Naplánovat trasu

Židovský hřbitov v Lošticích

Víte, že v Lošticích nedaleko Olomouce, leží Židovský hřbitov? Jeho nejstarobylejší náhrobky pocházejí až z konce 17. století a jsou opředeny mnoha příběhy. Vydejte se objevit tohle mystické místo s tajemnou atmosférou.

Hřbitov byl založen již v roce 1554. Na ploše hřbitova, kterou čítá 6500 m2, byste napočítali téměř 650 náhrobních kamenů s reliéfní výzdobou. Ty nejstarobylejší, kterým se říká stély, pochází z 80. let 17. století. Poznáte je tak, že sestávají z jednoho kamene a vyrobeny jsou z pískovce. Vypadají prostěji a najdete na nich delší hebrejské texty i reliéfy s náboženskými symboly, které vypráví o životech a zásluhách zemřelých. Novější náhrobky od poloviny 19. století jsou honosnější, ubývá symbolů a objevují se kratší texty, které jsou často dvojjazyčné - hebrejské a německé. Na náhrobcích z konce 19. století potom mizí trasiční symboly a hebrejština, převládá němčina a náhrobní kameny jsou vyšší, složeny z několika částí a svým tvarem se podobají spíše obeliskům na křesťanských hřbitovech. Často jsou vyrobeny z černé žuly a mramoru, takže je lehce rozeznáte. Tato změna souvisí se všeobecnou snahou tehdejších židovských komunit splynout s okolní křesťanskou komunitou a její kulturou a tradicemi.

Nejstarší náhrobky najdete v horním rohu hřbitova, napravo od nynějšího vchodu – zde se kdysi nacházel původní vchod. Této části se říká kohenská.

K významným náhrobkům patří tzv. tumba, která je zde pouze jedna – náhrobek vypadá jako sarkofág, najdete ho? Stojí při západní zdí, a na jeho místě odpočívá vážený rabín Aaron Moses Neuda z Loštic. Druhý náhrobek vpravo od něj je místem odpočinku jeho syna, věhlasného rabína Abrahama Neudy, který byl jeden z historicky prvních progresivních rabínů na Moravě, spisovatel a učenec. Manželkou Abrahama byla spisovatelka Fanny Neuda, která byla ve své době velmi pokroková – její kniha Hodiny zbožnosti byla první knihou svého druhu, kterou kdy v němčině sepsala židovská žena pro židovské ženy. Do té doby ženy používaly modlitební knihy, které sepsali pouze muži. Ti ale nemohli vystihnout a pochopit potřeby a pocity žen. Fanny tak do knihy vložila své zkušenosti dcery, manželky i matky.

Na zdejším hřbitově se pohřbívalo až do začátku 2. světové války, a poslední pohřeb proběhl v květnu roku 1942 – jen několik dnů před deportací ostatních židovských spoluobčanů do koncentračních táborů. Jméno posledního zesnulého bylo Ignac Schimerl, který bydlel u svého tchána Otty Löfa, majitele obchodu na loštickém náměstí, kde dnes stojí Kavárna u Lišky Bystroušky.

Hřbitov je volně přístupný a najdete ho na konci ulice Olomoucká, u staré cesty do Palonína (dnes ulice Vejmoly). 

Pokud si po prohlídce hřbitova budete chtít skočit na něco dobrého na zub, zastavte se ve vyhlášené Tvarůžkové cukrárně. Když budete mít chuť na další kulturu, neměli byste vynechat loštické Muzeum Olomouckých tvarůžků.

0%
Naučná stezka Lišky Bystroušky

Naučná stezka Lišky Bystroušky

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky - malíře Stanislava Lolka. Vybrat si můžete delší (23 km) nebo kratší okruh (6 km). Po červeně značené trase zamíří ... (více)
Naučná stezka Romantický areál Nové zámky

Naučná stezka Romantický areál Nové zámky

Naučná stezka romantickým areálem Nových zámků začíná v historickém městě Litovli, a je vedena souběžně s červenou turistickou značkou procházející Litovelským Pomoravím. První část stezk ... (více)
Od hradu do podzemí - z Bouzova do jeskyní

Od hradu do podzemí - z Bouzova do jeskyní

Cyklotrasa začíná i končí u nejpohádkovéjšího hradu v ČR  - u Bouzova. Trasu si určitě zpestřete návštěvou unikátních Javoříčských a Mladečských jeskyní nebo arboreta v Bílé Lhotě. N ... (více)
Naučná stezka Po stopách lišky Bystroušky

Naučná stezka Po stopách lišky Bystroušky

Vydejte se po stopách lišky Bystroušky, liščího mláděte, které inspirovalo hudebního skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově známé opery. Hájenku ve Stříteži na Lošticku, odkud pochází b ... (více)
Vodácká stezka Morava

Vodácká stezka Morava

Řeka Morava je ideálním tipem pro dovolenou na vodě. Poznejte unikátní krásu přírody okolo řeky Moravy! Řeka Morava je splavná v úseku od Hanušovic do Olomouce, což je cca 100 km. Ú ... (více)
Naučná stezka Špraněk

Naučná stezka Špraněk

Stezka vede pohádkovou krajinou kolem potoku Špraněk. Zabere vám přibližně 1,5 hodiny, je středně náročná, vede po lesních pěšinkách, není vhodná pro cyklisty a kočárky. Stezka ... (více)
Naučná stezka Javoříčko

Naučná stezka Javoříčko

Naučná stezka vede po zaniklé části Javoříčka kolem Památníku obětem II. světové války. Stezka tak připomíná život lidí, kteří okolní místa před 71 lety obývali, než došlo k ... (více)
Naučná stezka Hvězda

Naučná stezka Hvězda

Vydejte se na naučnou stezku, která vás seznámí s místní přírodou lužního lesa a tůní poblíž Litovle. Stezka začíná v Litovli u městského muzea, vede přes řírodní památku H ... (více)
Lesánkova cyklotrasa

Lesánkova cyklotrasa

Pohodový cyklovýlet pro rodiny i s nejmenšími dětmi. Okružní Lesánkova stezka dlouhá 8 km děti seznámí hravou formou s přírodou CHKO Litovelské Pomoraví. Na jednotlivých zastaveních nejdete nejen info ... (více)
Lesánkova cyklotrasa

Lesánkova cyklotrasa

Cyklotrasa začíná v Litovli, v parku za Gymnáziem Jana Opletala, kde je umístěna i úvodní tabule s mapkou a vede přes lužní lesy CHKO Litovelské Pomoraví. Celá trasa je dlouhá 8 kilomet ... (více)