Vydejte se po stopách lišky Bystroušky, liščího mláděte, které inspirovalo hudebního skladatele Leoše Janáčka k vytvoření světově známé opery.
Hájenku ve Stříteži na Lošticku, odkud pochází bajka o lišce Bystroušce, najdete v lesích severozápadně od Bouzova. Naučná stezka na značené trase Loštice-Doly vás provede polními a lesními cestami s jedinečným výhledem na hrad Bouzov. Červeně značená trasa vede z Loštic do bouzovské osady Doly přes loštickou synagogu, zámecký park v Žádlovivích,Svinov, a Veselí. Z bouzovské osady se potom můžete vrátit zpět do Loštic. Trasa je dlouhá 23 km a doprovází ji deset informačních panelů.
Pokud hledáte méně náročnou trasu, na kterou se můžete vydati s menšími dětmi, můžete zvolit sedm kilometrů dlouhou alternativu značenou liščími tlapkami – tato trasa vede z Veselí, kam se můžete dopravit autem či autobusem, a poté se vydat po červené značce rodným lesem lišky Bystroušky ke střítežské myslivně a kapličce Panny Marie. Stejnou cestou se potom můžete vydat zpět.
Trasa je vhodná především pro pěší turisty, zvládnout ji však mohou i zdatní cyklisté. Stezku je možné projít i s kočárkem po asfaltové cestě, která začíná u Vacetína.
Dostanete-li po cestě chuť na občerstvení, zastavit se můžete v Kavárně a galerii u Lišky Bystroušky, která nabízí široký výběr tvarůžkových specialit.
Zastavení na trase 1. Loštice, synagoga - na tomto zastavení se můžete seznámit se Stanislavem Lolkem a dozvědět se zajímavosti o městě Loštice, ke kterým patří synagoga a židovský hřbitov, nebo třeba Muzeum Olomouckých tvarůžků 2. Žádlovice, zámek - tohle zastavení nabízí informace o zámku a okolních parcích 3. Svinov, Zavadilka - zde se dozvíte něco o historii obce Svinov a Zavadilka spolu s informacemi o mikroregionu Mohelnicko 4. Střítež - zastavení se zajímavostmi o myslivně na Stříteži, informace o již zaniklé vesnici či zajímavosti o archeologických nálezech. Můžete se také dozvědět o spojitosti lišky Bystroušky s místní myslivnou a jejím okolím. Tohle zastavení nabízí také velkou mapu naučné stezky. 5. Veselí - seznámení s historii Veselí a zajímavosti ze života Stanislava Lolka – akademického malíře, který ve své tvorbě vyobrazoval lásku k přírodě. Je také jedním z nejvýznamnějších českých malířů zaměřujících se na vyobrazení zvěře. 6. Bouzov, Doly - seznámení s hradem Bouzov, na nějž si můžete užít výhled během cesty po stezce, a informace o obcch v okolí hradu, Bezděkově a Dolech 7. Obersko - tohle zastavení se nachází nedaleko hradiska Obersko u obce Lechovice, a je významným nalezištěm mnoha archeologických objevů. 8. Rodlen - osmé zastavení představuje zajímavosti o místní přírodní rezervaci, kde se nachází chráněné kolonie mravenců, a můžete zde najít až 800 hnízd mravence množivého 9. Pavlov - zde naleznete průvodce obcí Pavlov a jejími částmi – Radnicí, Lechovicemi, Veselím, Vacetínem, Svinovem a Zavadillkou 10. Líšnice - v obci Líšnice a její částí Výšehorky najdete národní kulturní památku – kostel zasvěcený Všem svatým
Hrad je díky svému pohádkovému vzhledu oblíbeným místem filmařů z celého světa. Vydejte se sem na komentovanou prohlídku nebo s dětmi na některou z akcí! Bouzov si zahrál např. v italské pohádce Princezna Fantaghiro, němec ... (více)
Javoříčské jeskyně jsou unikátní svojí bohatou, zachovalou a rozmanitou krápníkovou výzdobou. Patří mezi nejkrásnější jeskyně v České republice. Podzemní systém Javoříčských vytváří komplikovaný komplex chodeb, dóm ... (více)
V devíti místnostech se projdete moderní expozicí mapující dlouhou historii slavného regionálního sýru a postup jeho výroby. Olomoucké tvarůžky jsou jediným sýrem českého původu, známým pro svou nezaměnitelnou chuť a vý ... (více)
Víte, že v Lošticích nedaleko Olomouce, leží Židovský hřbitov? Jeho nejstarobylejší náhrobky pocházejí až z konce 17. století a jsou opředeny mnoha příběhy. Vydejte se objevit tohle mystické místo s tajemnou atmosférou. Hřbitov ... (více)
Arboretum v Bílé Lhotě, rozkládající se na ploše téměř tří hektarů, je Národní přírodní památkou a nabízí výjimečnou sbírku dřevin z celého světa. V parku se nachází kolem 300 druhů a kultivarů dřevin jako například keřovité tisy v růz ... (více)
Ve sklepení historické budovy muzea si prohlédnete archeologické artefakty a děti se zabaví v interaktivní pravěké herně. Pravěk Mohelnicka – expozici keramiky, kamenných nástrojů a šperků doplňuje herna, kde si vyzkoušíte pravěké ... (více)
Procházkou lesem poblíž obce Hvozd u pramene říčky Pilavky potkáte zkamenělou vílu. Socha je dílem místního učitele, který k ní vymyslel barvitou legendu… Bylo nebylo…Nejkrásnější z místních víl, Pilávka, měla za úkol ... (více)
Jeskyně a jejich okolí bývaly nejstarším a největším sídlištěm kromaňonců v Evropě. O světovém významu jeskyní vypovídají taky nálezy z doby kamenné, kosti mamuta nebo jeskynního lva. Světově proslulou archeologickou lokal ... (více)
Zámek ukrývá největší sbírku seker zapsanou v Guinessově knize rekordů a expozici zvyků a řemesel. V netradiční sbírce 800 seker si prohlédnete i exponáty staré několik tisíc let nebo repliku katovské sekery. Seznámíte se tady také s tradičními ... (více)
Víte, kdo byl Gustav Frištenský? O známém silákovi se dozvíte v litovelském muzeu a navíc s ním budete moci poměřit síly! Frištenský byl mistrem řecko-římského zápasu počátku 20. století, procestoval téměř celý svět a zahrál si ... (více)
Na sbírku exotických trofejí, středověkých a loveckých zbraní se zajděte podívat do úsovského zámku. Původně gotický hrad ze 13. století je dnes sídlem lovecko-lesnického muzea. V lichtenštejnských loveckých sbírkách uvidíte exotické trofej ... (více)
Objevujte jedinečnou přírodu CHKO Litovelské Pomoraví pěšky, na kole nebo z raftu! Chráněná krajinná oblast se rozléhá od Olomouce, přes Litovel až k Mohelnici. Podél její trasy natrefíte na spoustu atraktivních míst, která st ... (více)
Vzdálenost: 17.09 km
Systém interaktivních odkazů pro jednotlivé záznamy ve vybraných modulech v rámci projektu Střední Morava – hlavně klid (2024) byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Optimalizace webové stránky a on-line kampaně v rámci projektu Adrenalin po našem (2023) byly realizovány za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu Marketing TO Střední Morava 2020 realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.