Tak trošku strašidelné Tovačovsko

Tak trošku strašidelné Tovačovsko

Okolí Tovačova je proslulé jezery a rybníky. A odkud je na ně nejlepší výhled? No přece z 96 m vysoké zámecké věže!

Tovačovský zámek byl podle pověsti založen v 11. století jako útočiště lovců a ve 14. století začala jeho renesanční proměna. Je opředen tajemnou legendou o Černé paní, která se čas od času zjevuje v Černé zahrádce a hledá své děti. Toto místo je bývalým zámeckým hřbitovem a v hloubce okolo 8 m se skrývá dosud neprozkoumaná krypta. Onou Černou paní je prý dona Maxmiliána Manriquez de Lara, manželka tehdejšího zámeckého pána – Vratislava z Pernštejna, která s sebou do Čech přivezla Pražské Jezulátko. Z manželství údajně vzešlo 22 dětí, z nichž se do dospělosti dožilo pouhých 7. Projděte se s průvodcem zámeckými interiéry, možná dá k lepšímu nějakou další strašidelnou legendu. Nebo sami vystoupejte na vyhlídkovou věž a vytipujte si místo k procházce.

Naučná stezka Po stopách bitvy u Tovačova 1866 se 7 zastaveními se dá absolvovat i s kočárkem. Začíná u zámku. Severní trasa směrem na Věrovany vás zavede k místům, kde došlo k nejtěžším bojům prusko-rakouské války. Dvě zastavení v Tovačově odkazují na boje v samotném městě.

Není divu, když vás k letnímu koupání zlákají tovačovská jezera a rybníky. Buďte ale obezřetní. Na většině vodních ploch je přísný zákaz koupání, protože slouží jako zdroj pitné vody nebo zde stále probíhá těžba štěrku. Jedinou výjimkou, kde se bez obav a hrozby pokuty vykoupáte, je jezero III Annín.

Odvážíte se sestoupit do Hrůzostrašného sklepení? Mučírna v kojetínském muzeu je dílem místních nadšenců, kteří se na přípravě expozice opravdu vyřádili. Cílem není vás vyděsit k smrti, ale užít si příjemnou a lehce mrazivou zábavu.

Tovačov protínají 2 významné cyklistické stezky. Tak nasadit helmy, šlápněte do pedálů a rozjeďte se po Moravské stezce do Olomouce nebo po Cyklostezce Bečva přes Přerov, kolem hradu Helfštýn až do Hranic!