Zažijte Litovelsko na kole i na vodě

Zažijte Litovelsko na kole i na vodě

Desetitisícové město Litovel, přezdívané Hanácké Benátky, je bránou do Litovelské Pomoraví Protected Landscape Area, vodáckým pointem a oblíbeným místem pro cykloturistiku.

Celý den se tu zabavíte i s dětmi! Třeba na biotopovém koupališti, které kombinuje výhody moderního bazénu s přírodním koupáním či v místních muzeích. Nebo si v IN LIFE centru půjčte koloběžku, projeďte se historickým centrem a dokonce po třetím nejstarším kamenném mostu v Česku. V IN LIFE vám půjčí i loď s kompletním vodáckým vybavením, a vy si s celou rodinou můžete užít klidnou plavbu krásnou přírodou chráněné krajinné oblasti.

Pokud jste spíš cyklonadšenci, vezměte kolo a projeďte si asi 20 km dlouhou naučnou stezku krásnou přírodou Litovelského Pomoraví až do Olomouce. Trasu v pohodě zvládnou i děti. Cestou se zastavte v informačním středisku Šargoun, kde se dozvíte zajímavosti o místní přírodě a prohlédnete si expozici o historii včelařství. Kolem Šargounu vede nenáročný osmikilometrový okruh – Lesánkova cyklotrasa, která se dá zvládnout i s kočárkem.

Na povalování u vody je ideální zatopený lom v Nové Vsi, pouhých 6 km od Litovle. Když se vydáte z Litovle na opačnou stranu, směrem na Olomouc, zhruba po 9 km natrefíte na oblíbenou pískovnu Náklo.

Na ryby, výborné jídlo, za relaxací a sportem se vydejte do rekreačního areálu v Sobáčově. Na rozlehlém rybníku se třemi ostrovy pro sportovní rybolov můžete chytat ve dne, v noci. Je tady taky hřiště na plážový volejbal a nohejbal, tenisové kurty s umělým povrchem, multifunkční hřiště, rodinný penzion, výletní restaurace s udírnou, kemp, rybářské chatkypůjčovna kol a koloběžek a nabíjecí stanice pro elektrokola. Navíc to je odsud kousek k nejatraktivnějším turistickým místům regionu – Javoříčským a Mladečským jeskyním, pohádkovému hradu Bouzov nebo na rodinnou farmu Doubravský dvůr, kde vyrábí tu nejlepší zmrzlinu z domácího tvarohu!   

Fotografie
Plavba na raftech IN LIFE
Doubravský dvůr
Informační středisko Šargoun, Litovelské Pomoraví
Náklo