Cyklostezka Tour de Wanzl

Informace o trase:

Vyberte vrstvu:
, Olomoucký
Čas: 14 hodin 12 minut
Délka: 48.93 km
Obtížnost: středně těžká
Hodnota zážitku:
Krajina:
Stoupání: 988 metrů
Klesání: 986 metrů
Nejnižší bod: 355 m.n.m.
Nejvyšší bod: 644 m.n.m.

Cyklostezka Tour de Wanzl

Středně náročná trasa představuje okruh se začátkem i koncem na návsi obce Jívová. Název trasy byl vybrán na počet místního rodáka a vynálezce nákupního vozíku, pana Rudolfa Wanzla. Německá firma Wanzl Metallwarenfabrik GmbH je německá firma, kterou založil po svém odsunu z Jívové v bavorském Leipheimu koncem 40. let 20. století. Věděli jste, že právě tato společnost je dnes největším světovým výrobcem nákupních košíků a zavazadlových vozíků?

Začátek trasy Vás provede po hlavní cestě směrem na Domašov nad Bystřicí s výhledem na větrné elektrárny, vojenský prostor Libavá a krajinu Nízkého Jeseníku s údolím řeky Bystřice. Od Domašova nad Bystříci potom trasa stoupá k odbočce na Novou Vésku a Norberčany (cyklotrasa 6149). Stojí za to zastavit u památníku Černý kříž, který připomíná záchranu Olomouce vojsky generála Laudona, který v těchto místech porazil roku 1758 pruská vojska při transportu zásob z Opavy do Olomouce, a zachránil tak Moravu před skázou. Dále vás stezka zavede do Norberčan se čtyřmi místními částmi a novým kulturním domem. Nahoře před kostelem sv. Antonína Peduánského roste památná sedlácká lípa. V místní části Trhavice stojí za návštěvu také kaple Narození Panny Marie. Po této zastávce se stezkou vrátíte zpět na Domašov nad Bystřicí k odbočce směr Moravský Beroun a projedete místní částí Norberčan – Nová Véska (cyklotrasa č. 6144). Tudy přijedete do Moravského Berouna, největší obce Mikroregionu Moravskoberounsko. Tady na vás bude čekat krásné náměstí se sochou Panny Marie Immaculaty a s kašnou od p. L. Dostála, městskou restaurací R-klub pod budovou národního domu. Potom pokračujete v cestě kolem nejstarší nemocnice na Moravě po nové cyklostezce k výrobnímu závodu proslulé Ondrášovky a dále k samotnému pramenu této kyselky. Projedete kolem vlakového nádraží, v minulosti i výchozí stanici úzkokolejky do Dvorců. Na rozcestí narazíte na památnou lípu v Sedmi Dvorech a dál po pravé straně na obnovovanou kapli sv. Jana Nepomuckého. Potom pokračujete údolní nivou řeky Bytřice k rozcestí u Petrovického mlýna (cyklotrasa č. 6148 a dále 6108) a stoupáte do Hraničných Petrovic. Trasa potom pokračuje rovně kolem místní pily a prudce klesá k Těšíkovské kyselce. Tady vás trasa povede krajinou poznamenanou velkoplošnou přeměnou lesa po následcích kůrovcové a větrné kalamity. Potom dojedete Bělkovickým údolím po cyklotrase č. 6029 k osadě Modré skály, a za křižovatkou vlevo na vás bude čekat stoupání. Po cestě minete tzv. točnu autobusu, odbočku k torzu hradu Tepenec, u které stojí kaplička a vjedete do obce Jívová.

Trasa je díky většímu převýšení středně náročná, je však vedena převážně po zpevněných komunikacích. Je vhodná také pro trekingová kola.

0%
Ecce Homo Park

Ecce Homo Park

Zažijte ohlušující atmosféru slavného závodu automobilů do vrchu v moderní expozici Ecce Homo Park. Zábavná multimediální expozice je skvělým zážitkem pro milovníky rychlých aut i jejich děti! Zkuste na profesionálním simulátoru ... (více)
Vzdálenost: 5.37 km
Šternberský klášter

Šternberský klášter

Bývalý augustiniánský klášter nabízí výlety do historie skrze zážitkové prohlídky, oživené hrou na hudební nástroje nebo také loutkovým divadlem. Velký prohlídkový okruh vás provede majestátním komplexem včetně historick ... (více)
Vzdálenost: 5.42 km
Hrad Šternberk

Hrad Šternberk

Kolik hradů najdete přímo v centru města? Ten šternberský rozhodně ano! Kromě pravidelných prohlídek tu na vás čeká celá plejáda akcí. Kostýmované prohlídky, promítání, divadelní programy i workshopy pro děti – na hra ... (více)
Vzdálenost: 5.50 km
Expozice času

Expozice času

Zahrajte si vesmírnou hru, nechte se vyfotit Hubbleovým teleskopem a poznejte proces vzniku vesmíru a času! 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku zaznamenávají jedinečné exponáty z více než dvaceti českých i světových muzeí, ... (více)
Vzdálenost: 5.53 km
ZOO Olomouc

ZOO Olomouc

Vlčí safari, průchozí výběh makaků, 350 druhů vzácných zvířat, okružní jízda vláčkem i vyhlídková věž, kterou nemá žádná jiná zoo v ČR. Jednou ze specialit olomoucké zoo jsou unikátní noční prohlídky, které se pořádají v období vánočníc ... (více)
Vzdálenost: 7.90 km
Svatokopecké muzeum

Svatokopecké muzeum

V areálu poutní baziliky si prohlédnete cenné historické artefakty, včetně fragmentů nejstarší fáze výzdoby baziliky, historické liturgické předměty nebo soubor barokních skříněk s ostatky světců. Expozice zdůrazňuje význa ... (více)
Vzdálenost: 8.42 km
Bazilika minor Navštívení Panny Marie

Bazilika minor Navštívení Panny Marie

Barokní chrám, který v roce 1995 papež Jan Pavel II. povýšil na baziliku minor, je každoročně cílem tisíců poutníků. Od baziliky se vám naskytne úžasný výhled na Olomouc, která je vzdálená pouhých 5 km. Na místě dnešního ... (více)
Vzdálenost: 8.45 km
Bunkr Přáslavice

Bunkr Přáslavice

Vyrazte na obhlídku protiatomového bunkru v Přáslavicích, který je plně vybavený dobovými technologiemi ze 70. let. Čtyři podzemní patra, 10 000 m2, jeden a půl metru silné zdi a atmosféra studené války, kdy se svět připravoval na válečný k ... (více)
Vzdálenost: 12.19 km
Veteran Arena

Veteran Arena

V jednom z největších muzeí svého druhu v ČR objevíte mezi 160 exponáty historických automobilů a motocyklů opravdové unikáty! Čeká vás tu první československý aerodynamický vůz Wikov 35, automobil Jana Masaryka – Praga Grand ... (více)
Vzdálenost: 12.68 km
Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví

Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví

Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví představuje unikátní galerii v přírodě. Kde jinde se můžete ocitnout v Rajské zahradě nebo nahlédnout do nitra Sluneční hory? Stavby a instalace, navržené známými českými výtvarníky, jsou míst ... (více)
Vzdálenost: 13.62 km
Arcidiecézní muzeum Olomouc

Arcidiecézní muzeum Olomouc

Muzeum získalo jako jediné v ČR prestižní označení European Heritage Label (Evropské dědictví). Arcidiecézní muzeum vyniká nejen jedinečností a rozsahem svých sbírek vyprávějících příběh o téměř tisícileté duchovn ... (více)
Vzdálenost: 13.79 km
Katedrála sv. Václava

Katedrála sv. Václava

Olomoucká novogotická katedrála je často připodobňována ke katedrále sv. Patrika v New Yorku. Ta olomoucká má ovšem mnohem bohatší historii… Katedrála se pyšní nejen svým uměleckým zpracováním, ale také druhou nejvyšší k ... (více)
Vzdálenost: 13.81 km