Cyklostezka Za živou vodou

Informace o trase:

Vyberte vrstvu:
, Olomoucký, Česko
Čas: 16 hodin 55 minut
Délka: 59.00 km
Obtížnost: těžká
Hodnota zážitku:
Krajina:
Stoupání: 1034 metrů
Klesání: 1035 metrů
Nejnižší bod: 275 m.n.m.
Nejvyšší bod: 695 m.n.m.

Cyklostezka Za živou vodou

Trasa začíná u informačního centra ve Šternberku po značce č. 6009. Od IC budete stoupat ulicí Opavská směrem ke startu známé trati Ecce Homo a budete pokračovat  ve stoupání pod „lipinskou zatáčku“, kde z trati odbočíte na zpevněnou lesní komunikaci, která vás přivede do Dalova (místní část Šternberka). Tady máte možnost občerstvit se a navštívit Dalovské jezírko – přírodní koupaliště. Pohybujete se na území Přírodního parku Sovinecko. Pokračujete do Horní Loděnice přes silnici I/46 a jedete stále po cyklotrase 6009 podél Trusovického potoka k vývěru Těšíkovské kyselky s želetitou minerální vodou. Informační tabule NS Zelená stezka vám poskytne více informací a po osvěžení pokračujete dále okolo Těšíkovského mlýna do Hraničných Petrovic. Zde budete sledovat značení, a napojíte se na cyklotrasu 6108. Pokračovat budete dál po komunikaci k Petrovickému mlýnu a proti proudu řeky Bystřice přes Sedm Dvorů do Moravského Berouna. Trasu si můžete zkrátit okolo vlakového nádraží nebo případně zajet do centra. V Ondrášově se můžete opět osvěžit u vývěru Ondrášovky a po cyklotrase 6144 stoupáte proti proudu Bystřice malebným prostředím Přírodního parku Údolí Bystřice. Jižně od Dětřichova nad Bystřicí překonáte silnici I/45 a dostáváte se stále s č. 6144 do nejvyšších partií této trasy. Podél toku Sitky pak sjedete do obce Huzová, kde máte možnost odpočinku a občerstvení. Údolím Sitky se vracíte po značené cyklotrase 6106 okolo zříceniny hradu Mutkov do Šternberka, přes Horní a Dolní Žleb (hostinec, přírodní koupaliště, autokemp). Do centra města přijíždíte ulicemi Hvězdné údolí a Světlov.

Trasa má vyšší převýšení a je náročnější – vhodná je také pro elektrokola. Délka trasy je 60 km.

 Parametry
0%
Šternberský klášter

Šternberský klášter

Bývalý augustiniánský klášter nabízí výlety do historie skrze zážitkové prohlídky, oživené hrou na hudební nástroje nebo také loutkovým divadlem. Velký prohlídkový okruh vás provede majestátním komplexem včetně historick ... (více)
Vzdálenost: 142 m
Hrad Šternberk

Hrad Šternberk

Kolik hradů najdete přímo v centru města? Ten šternberský rozhodně ano! Kromě pravidelných prohlídek tu na vás čeká celá plejáda akcí. Kostýmované prohlídky, promítání, divadelní programy i workshopy pro děti – na hradě ... (více)
Vzdálenost: 195 m
Ecce Homo Park

Ecce Homo Park

Zažijte ohlušující atmosféru slavného závodu automobilů do vrchu v moderní expozici Ecce Homo Park. Zábavná multimediální expozice je skvělým zážitkem pro milovníky rychlých aut i jejich děti! Zkuste na profesionálním simulátoru por ... (více)
Vzdálenost: 195 m
Expozice času

Expozice času

Zahrajte si vesmírnou hru, nechte se vyfotit Hubbleovým teleskopem a poznejte proces vzniku vesmíru a času! 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku zaznamenávají jedinečné exponáty z více než dvaceti českých i světových muzeí, 3D m ... (více)
Vzdálenost: 332 m
ZOO Olomouc

ZOO Olomouc

Vlčí safari, průchozí výběh makaků, 350 druhů vzácných zvířat, okružní jízda vláčkem i vyhlídková věž, kterou nemá žádná jiná zoo v ČR. Jednou ze specialit olomoucké zoo jsou unikátní noční prohlídky, které se pořádají v období vánočníc ... (více)
Vzdálenost: 11.24 km
Svatokopecké muzeum

Svatokopecké muzeum

V areálu poutní baziliky si prohlédnete cenné historické artefakty, včetně fragmentů nejstarší fáze výzdoby baziliky, historické liturgické předměty nebo soubor barokních skříněk s ostatky světců. Expozice zdůrazňuje význa ... (více)
Vzdálenost: 11.76 km
Bazilika minor Navštívení Panny Marie

Bazilika minor Navštívení Panny Marie

Barokní chrám, který v roce 1995 papež Jan Pavel II. povýšil na baziliku minor, je každoročně cílem tisíců poutníků. Od baziliky se vám naskytne úžasný výhled na Olomouc, která je vzdálená pouhých 5 km. Na místě dnešního ... (více)
Vzdálenost: 11.77 km
Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví

Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví

Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví představuje unikátní galerii v přírodě. Kde jinde se můžete ocitnout v Rajské zahradě nebo nahlédnout do nitra Sluneční hory? Stavby a instalace, navržené známými českými výtvarníky, jsou místem s ... (více)
Vzdálenost: 12.37 km
Šatlava – muzeum vězeňství

Šatlava – muzeum vězeňství

V expozici uničovské šatlavy uvidíte mj. evidenční karty prostitutek, policejní pouta nebo mučicí nástroje, jejichž repliky si můžete dokonce sami vyzkoušet! V interaktivních kioscích se seznámíte s katovským řemeslem, ukázkami policejní agend ... (více)
Vzdálenost: 13.42 km
CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Objevujte jedinečnou přírodu CHKO Litovelské Pomoraví pěšky, na kole nebo z raftu! Chráněná krajinná oblast se rozléhá od Olomouce, přes Litovel až k Mohelnici. Podél její trasy natrefíte na spoustu atraktivních míst, která st ... (více)
Vzdálenost: 13.64 km
Muzeum baroka

Muzeum baroka

Kromě stálé expozice uničovského baroka se v muzeu seznámíte s osobností sv. Jana Sarkandra. Katolický kněz se narodil ve slezském Skočově a několik let působil jako farář v Uničově. Nakonec byl obviněn z velezrady, vězněn a ... (více)
Vzdálenost: 13.66 km
Veteran Arena

Veteran Arena

V jednom z největších muzeí svého druhu v ČR objevíte mezi 160 exponáty historických automobilů a motocyklů opravdové unikáty! Čeká vás tu první československý aerodynamický vůz Wikov 35, automobil Jana Masaryka – Praga Grand, ne ... (více)
Vzdálenost: 14.33 km