Tak trošku strašidelné Tovačovsko

Tak trošku strašidelné Tovačovsko

Okolí Tovačova je proslulé jezery a rybníky. A odkud je na ně nejlepší výhled? No přece z 96 m vysoké zámecké věže!

Tovačovský zámek byl podle pověsti založen v 11. století jako útočiště lovců a ve 14. století začala jeho renesanční proměna. Je opředen tajemnou legendou o Černé paní, která se čas od času zjevuje v Černé zahrádce a hledá své děti. Toto místo je bývalým zámeckým hřbitovem a v hloubce okolo 8 m se skrývá dosud neprozkoumaná krypta. Onou Černou paní je prý dona Maxmiliána Manriquez de Lara, manželka tehdejšího zámeckého pána – Vratislava z Pernštejna, která s sebou do Čech přivezla Pražské Jezulátko. Z manželství údajně vzešlo 22 dětí, z nichž se do dospělosti dožilo pouhých 7. Projděte se s průvodcem zámeckými interiéry, možná dá k lepšímu nějakou další strašidelnou legendu. Nebo sami vystoupejte na vyhlídkovou věž a vytipujte si místo k procházce.

Naučná stezka Po stopách bitvy u Tovačova 1866 se 7 zastaveními se dá absolvovat i s kočárkem. Začíná u zámku. Severní trasa směrem na Věrovany vás zavede k místům, kde došlo k nejtěžším bojům prusko-rakouské války. Dvě zastavení v Tovačově odkazují na boje v samotném městě.

Není divu, když vás k letnímu koupání zlákají tovačovská jezera a rybníky. Buďte ale obezřetní. Na většině vodních ploch je přísný zákaz koupání, protože slouží jako zdroj pitné vody nebo zde stále probíhá těžba štěrku. Jedinou výjimkou, kde se bez obav a hrozby pokuty vykoupáte, je jezero III Annín.

Odvážíte se sestoupit do Hrůzostrašného sklepení? Mučírna v kojetínském muzeu je dílem místních nadšenců, kteří se na přípravě expozice opravdu vyřádili. Cílem není vás vyděsit k smrti, ale užít si příjemnou a lehce mrazivou zábavu.

Tovačov protínají 2 významné cyklistické stezky. Tak nasadit helmy, šlápněte do pedálů a rozjeďte se po Moravské stezce do Olomouce nebo po Cyklostezce Bečva přes Přerov, kolem hradu Helfštýn až do Hranic!

Fotografie
Tak trošku strašidelné Tovačovsko
Tak trošku strašidelné Tovačovsko
Tak trošku strašidelné Tovačovsko
Tak trošku strašidelné Tovačovsko