Mezi obcemi Hranice a Teplice nad Bečvou leží unikátní území tvořené prvohorními vápenci, zvané Hranický kras. K tomu nejzajímavějšímu, co tady můžete vidět, patří Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast - nejhlubší zatopená propast světa.
K propasti se dostanete pěšky po naučné stezce Hůrka, která vede od železniční stanice Teplice nad Bečvou. Nezapomeňte se zastavit v nádražní budově, která nyní slouží jako turistické informační centrum! Díky 3D brýlím přímo odtud nahlédnete do samotného jícnu propasti.
Jedinečnost Hranického krasu spočívá v jeho geologickém vývoji, kdy se na tvorbě krasových jevů podílely kromě běžných srážkových vod také vývěry teplých uhličitých kyselek. Suchá část propasti má hloubku 69,5 m, převážná část prostor se však nachází pod vodní hladinou, dna zatím nebylo dosaženo. První odborné měření bylo provedeno roku 1902 pomocí olovnice. Od druhé poloviny 20. století je Hranická propast zkoumána potápěčsky. Měření v září 2016 uskutečněné hloubkovými potápěči v čele s Krysztofem Starnawskim a s pomocí robota, který se dostal do hloubky 404 metrů, dokázalo, že Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní světa. Dálkově ovládaný robot přitom nedosáhl dna, zastavila jej délka ovládacího kabelu. Při připočtení suché části je hloubka propasti stanovena na 473,5 metru. Geologové odhadují možnou hloubku Hranické propasti na 700 až 1000 metrů.
Fyzicky nenáročná stezka, dlouhá 2,1km, vede národní přírodní rezervací Hůrka, která je součástí Hranického krasu kolem unikátu - nejhlubší propasti světa - Hranické propasti. ... (více)
Mezi obcemi Hranice a Teplice nad Bečvou se rozprostírá jedinečné území tvořené prvohorními vápenci – národní přírodní rezervace Hůrka u Hranic. Naučná stezka, která ji protíná, seznamuje turisty s je ... (více)
Naučná stezka turistům nabízí základní informace o včelaření a všem, co je s ním spojené. Seznámíte se s běžným životem samotného včelstva a dozvíte se, jak žijí včely v úlech a jak se ... (více)
Naučná stezka nedaleko Hranic turisty seznamuje se zajímavostmi obcí Černotín a Hluzov a jejich okolím. Výchozím bodem je střed obce Černotín, kde je umístěn souhrnný informační panel, a st ... (více)
Okružní stezka prochází lesními porosty po asfaltových a nezpevněných lesních cestách a je přístupná jak pěšky, tak na kole. Měří celkem 3,1 km. Celé polesí je oblíbeným výletním cílem. K odpočink ... (více)
Naučná stezka vedoucí lesními cestami vás seznámí s prací lesníka a s lesní přírodou. Výchozím bodem je budova Školního polesí nedaleko Hranic. Trasa vede údolím Krkavec, kolem okou ... (více)
Nenáročný regionální úsek cyklostezky podél řeky Bečvy je určen nejen pro cyklisty, ale také pro pěší, a kde to povrch komunikace dovoluje, i pro bruslaře. Cyklostezka Bečva je ojedinělým p ... (více)
Nenáročná, příjemná trasa, která vám zabere jen půlhodinku (0,5 km) vede podél slepého ramene Bečvy a sleduje hranici lužního lesa na okraji stejnojmenné přírodní rezervace. Nauč ... (více)
Vyražte na výlet na Potštátsko a objevte tamní neobyčejné skalní město - oblast skalních útvarů zahalenou do hlubokých lesů, mezi kterými se ukrývá zřícenina hradu Puchart. Každá ... (více)
Študentova lesní naučná stezka v Bohuslávkách vede místním lesem Obora. Začíná u turistického přístřešku vedle silnice z Bohuslávek do Dolního újezdu. Na její trase najdete 5 zasta ... (více)
Okružní naučná stezka je dlouhá 6 km, není fyzicky příliš náročná, proto trasu zvládnou i rodiny s dětmi. Vede po lesních cestách a pěšinách. Jedná se o pohodlnou tříhodinovou procházku, ... (více)
Při procházce kolem Veselíčka se pokocháte místy, kudy chodila samotná hraběnka. Vybrat si můžete z 5 okruhů stezky, z větší části vedou trasy lesem. Celková délka všech okruhů ... (více)
Systém interaktivních odkazů pro jednotlivé záznamy ve vybraných modulech v rámci projektu Střední Morava – hlavně klid (2024) byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Optimalizace webové stránky a on-line kampaně v rámci projektu Adrenalin po našem (2023) byly realizovány za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu Marketing TO Střední Morava 2020 realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.