Vydejte se po stopách světoznámého archeologického naleziště a poznejte někdejší prehistorický život.
Naučná vlastivědná stezka, jejímž cílem je popularizace a seznámení s archeologicky významnou lokalitou Předmostí, začíná na sídlišti v Předmostí u plastiky Sonda do pravěku. V blízkosti výchozího bodu je parkoviště i zastávky MHD. Trasa vede přes Čekyňský kopec, který má převýšení asi 85 m. Stezka je značená modrými značkami, má lehký terén a je vhodná především pro pěší. Trasa je dlouhá 8,2 km.
1. Sonda do Pravěku – vlastivědná stezka záčíná nedaleko předmosteckého hřbitova u plastiky s názvem Sonda do pravěku.Představí se vám průvodkyně Pražínka a zavede vás na krátkou návštěvu do novodobé historie Předmostí – od 15. století až do současnosti. 2. Památník lovců mamutů – tohle zastavení vás dovede k prvnímu z hlavních bodů celé stezky, kterým je Památník lovců mamutů. Můžete si prohlédnout výsledky nejnovějších archeologických výzkumů, a seznámíte se s dějinami archeologické lokality Skalka. 3. Skalka – na třetím zastavení, dříve známém jako slavná Chromečkova zahrada, dnes najdete hřiště s "bludným balvanem". Dozvíte se, že bludný balvan ve skutečnosti vůbec bludný není, protože do těchto míst ledovec nikdy nezasahoval, a balvan je pozůstatkem kdysi přítomné vápencové homole, tedy Skalky. 4. Hradisko – na vrchu hradiska byly nalezeny nástroje člověka Homo sapiens neanderthalensis z doby před 100 000-120 000 lety, a je opředené mnoha pověstmi. 5. Školní stezka 6.Přerovská rokle – tohle zastavení je věnováno historii místních motoristických závodů, na jejichž trať budete mít skvělý výhled. 7.Mamutík Tom – po cestě na Předmostí narazíte na mladého mamuta Toma, který sleduje údolí a vyhlíží zbytek stáda. Tohle zastavení je považováno za jedno z nejkrásnějších míst v přerovské přírodě. 8. Na Popovickém kopci - Co lovci mamutů neviděli – Čekyňský kopec je nejvyšším bodem celé stezky a zároveň i samotného Přerova (305 m n. m.). Pokud se sem vydáte za hezkého počasí, můžete dohlédnout až na Svatý Kopeček. Až budete pokračovat dále po stezce, nezapomeňte odbočit doprava směrem k Přerovu na polní cestu – ta vás dovede k přírodní památce na Popovickém kopci, kde roste vzácná teplomilná stepní květina, a odkud je nádherný výhled na celý Přerov a okolí. 9. Školní muzeum – cestou z Čekyňského kopce dojdete kolem Popovic zpátky do Předmostí ke škole, kde najdete školní muzeum lovců mamutů. Jeho hlavní program si klade za cíl jednoduchou formou seznamovat školáky i veřejnost s nejstarší historii regionu, kterou představuje období lovců mamutů 26 000 let př. Kr. O prázdninách je možné muzeum navštívit v rámci okruhu a po zbytek roku provo zajišťuje ŽŠ J.A. Komenského (pro více informací ohledně návštěvy tel. 581 211 739).
Hromadný hrob lovců mamutů – informační tabule je umístěna při vstupu do areálu s bludným balvanem, naproti Památníku lovců mamutů na sídlišti v Předmostí. V těchto místech byl v roce 1894 objeven světově výjimečný nález badatele K. J. Maška – hromadný hrob populace lovců mamutů s dvaceti lidskými kostrami. Jeho horní úroveň je vyznačena na kmeni stromo vedle informační tabule.
Přerov je známý díky významným archeologickým nálezům již z dob lovců mamutů. Právě historické artefakty jsou srdcem expozice Muzea Komenského. Kromě expozice „Archeologie Přerovska“ v muzeu uvidíte rekonstrukce školních tříd, jak vypadaly za ... (více)
Okolí Tovačova je proslulé svými jezery a rybníky. A víte, odkud je na ně nejlepší výhled? Přece z 96 m vysoké zámecké věže! Zámek byl podle pověsti založen v 11. století jako útočiště lovců a ve 14. století se začal ren ... (více)
Vyrazte na obhlídku protiatomového bunkru v Přáslavicích, který je plně vybavený dobovými technologiemi ze 70. let. Čtyři podzemní patra, 10 000 m2, jeden a půl metru silné zdi a atmosféra studené války, kdy se svět připravoval na válečný k ... (více)
Zřícenina středověkého hradu je dnes oblíbeným výletním místem pro celou rodinu a centrem uměleckého kovářství. Každý rok na konci srpna se na Helfštýn sjíždějí kováři z celého světa, aby předvedli své umění na n ... (více)
Projděte se sídlem biskupů a arcibiskupů, místem, kudy kráčel císař František Josef I., ruský car Alexandr, papež Jan Pavel II. nebo prezident T. G. Masaryk. S barokním palácem, jeho reprezentačními prostory, historií i současnos ... (více)
V interaktivním muzeu vědy se pobavíte s kamarády i dětmi! Projdete se pestrou historií Olomouce, odhalíte zázrak 3D tisku nebo se přenesete rovnou do vesmíru. Ve čtyřech stálých expozicích a digitálním planetáriu jsou na vaše ... (více)
V jednom z největších muzeí svého druhu v ČR objevíte mezi 160 exponáty historických automobilů a motocyklů opravdové unikáty! Čeká vás tu první československý aerodynamický vůz Wikov 35, automobil Jana Masaryka – Praga ... (více)
Olomoucká novogotická katedrála je často připodobňována ke katedrále sv. Patrika v New Yorku. Ta olomoucká má ovšem mnohem bohatší historii… Katedrála se pyšní nejen svým uměleckým zpracováním, ale také druhou nejvyšší k ... (více)
Vila Primavesi je od roku 2010 na seznamu národních kulturních památek a dnes tu na objednávku probíhají komentované prohlídky přízemí. Autory reprezentativního secesního sídla z roku 1906 jsou architekti Franz von Kraus a Josef T ... (více)
Na místě dnešní kaple stávalo městské vězení, ve kterém byl roku 1620 umučen katolický kněz Jan Sarkander, jemuž je kaple zasvěcena. V suterénu kaple se nachází originál mučícího skřipce a studna zbudovaná nad "zázračným ... (více)
Trojice kopulí barokního kostela, které dotvářejí charakteristické panorama města, byly vůbec první takovou stavbou na Moravě. Kopule symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Jeden z nejkrásnějších barok ... (více)
Muzeum získalo jako jediné v ČR prestižní označení European Heritage Label (Evropské dědictví). Arcidiecézní muzeum vyniká nejen jedinečností a rozsahem svých sbírek vyprávějících příběh o téměř tisícileté duchovn ... (více)