Cyklostezka do ZOO i za koupáním

Informace o trase:

Vyberte vrstvu:
, Olomoucký
Čas: 11 hodin 51 minut
Délka: 41.48 km
Obtížnost: středně těžká
Hodnota zážitku:
Krajina:
Stoupání: 744 metrů
Klesání: 748 metrů
Nejnižší bod: 226 m.n.m.
Nejvyšší bod: 558 m.n.m.

Cyklostezka do ZOO i za koupáním

Okružní trasa začíná a končí ve Šterberku na Horním náměstí před informačním centrem. Cykloturisté, kteří se na stezku vydají, mají možnost navštívit zoologickou zahradu na Sv. Kopečku u Olomouce i koupání v Centru zdraví v Bohuňovicích nebo na koupališti v Bělkovicích – Lašťanech.

Stoupání na začátku trasy vás provede kolem státního hradu Šternberk na trať Ecce Homo, která nabízí nádherné výhledy na samotný Šternberk a území Hornomoravského úvalu. Potom sjedete do obce Lipina, kde se budete moci občerstvit, a pokračovat budete v trase NS Zelená stezka směrem na Těšíkov, místní část Šternberka. Z Těšíkova se dáte na jih směrem na Domašov u Šternberka po značení cyklotrasy 6129. Až dorazíte do Domašova, můžete si dát něco dobrého na zub a prohlédnout si kostel sv. Martina a několik menších památek.Pokračujete jihozápadním směrem a sjíždíte lesním úsekem (tady po horším povrchu) do obce Bělkovice–Lašťany. Na této zastávce můžete využít nabídky místní restaurace U Dočkalů, navštívit areál venkovního koupaliště. Na konci obce potom sledujte značení cyklotrasy 6103, která vás zavede do Vésky (místní části Dolan). Na této zastávce si přijdou na své zejména golfoví nadšenci, ale klidně i úplní začátečníci v tomto sportu – na místním osmnáctijamkovém hřišti. Z Vésky sjedete přes Nové Sady. U zříceniny Kartouzka (kdysi středověký klášter) odbočíte ostře vlevo a stoupáte lesním úsekem stále po cyklotrase 6103. Z lesa vyjedete u ZOO a lanového parku. Na Kopečku, kam touto cestou dojedete, můžete navšívit baziliku Navštívení Panny Marie na návrší Jana Pavla II. Od ZOO potom pokračujete sjezdem do obce Samotišky (trasou 6102, tady si dejte pozor na kostky) a dál do obce Tovéř a Dolany po silnici, případně lze využít polní cestu z Tovéře vedoucí do Dolan kolem hřbitova (kde najdete také památnou lípu). Dolany nabízí širokou nabídku služeb jako restaurace, hřiště nebo třeba sportovní areál. Za návštěvu určitě stojí kostel sv. Matouše, a zajímavostí je také úřad obce v budově zámečku. Z Dolan se vrátíte do Bělkovic–Lašťan po cyklostezce dokončené v roce 2019, a dál se budete držet cyklotrasy 6029, která vás přivede do Bohuňovic – tady můžete zavítat do Centra zdraví, malého aquaparku. Z Bohuňovic se potom přes Štarnov můžete vrátit do Šternberka, nebo také pokračovat na cyklostezku Hvězdná.

Trasa je středně náročná s vyšším převýšením a vede převážně po kvalitních zpevněných komunikacích s využitím cyklostezek. Nabízí se tak možnost využít také elektrokola. Cyklostezka je dlouhá 48 km.

0%
Expozice času

Expozice času

Zahrajte si vesmírnou hru, nechte se vyfotit Hubbleovým teleskopem a poznejte proces vzniku vesmíru a času! 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku zaznamenávají jedinečné exponáty z více než dvaceti českých i světových muzeí, 3D m ... (více)
Vzdálenost: 5.14 km
Ecce Homo Park

Ecce Homo Park

Zažijte ohlušující atmosféru slavného závodu automobilů do vrchu v moderní expozici Ecce Homo Park. Zábavná multimediální expozice je skvělým zážitkem pro milovníky rychlých aut i jejich děti! Zkuste na profesionálním simulátoru por ... (více)
Vzdálenost: 5.39 km
Šternberský klášter

Šternberský klášter

Bývalý augustiniánský klášter nabízí výlety do historie skrze zážitkové prohlídky, oživené hrou na hudební nástroje nebo také loutkovým divadlem. Velký prohlídkový okruh vás provede majestátním komplexem včetně historick ... (více)
Vzdálenost: 5.42 km
Hrad Šternberk

Hrad Šternberk

Kolik hradů najdete přímo v centru města? Ten šternberský rozhodně ano! Kromě pravidelných prohlídek tu na vás čeká celá plejáda akcí. Kostýmované prohlídky, promítání, divadelní programy i workshopy pro děti – na hradě ... (více)
Vzdálenost: 5.63 km
Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví

Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví

Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví představuje unikátní galerii v přírodě. Kde jinde se můžete ocitnout v Rajské zahradě nebo nahlédnout do nitra Sluneční hory? Stavby a instalace, navržené známými českými výtvarníky, jsou místem s ... (více)
Vzdálenost: 7.22 km
ZOO Olomouc

ZOO Olomouc

Vlčí safari, průchozí výběh makaků, 350 druhů vzácných zvířat, okružní jízda vláčkem i vyhlídková věž, kterou nemá žádná jiná zoo v ČR. Jednou ze specialit olomoucké zoo jsou unikátní noční prohlídky, které se pořádají v období vánočníc ... (více)
Vzdálenost: 7.48 km
Bazilika minor Navštívení Panny Marie

Bazilika minor Navštívení Panny Marie

Barokní chrám, který v roce 1995 papež Jan Pavel II. povýšil na baziliku minor, je každoročně cílem tisíců poutníků. Od baziliky se vám naskytne úžasný výhled na Olomouc, která je vzdálená pouhých 5 km. Na místě dnešního ... (více)
Vzdálenost: 7.90 km
Svatokopecké muzeum

Svatokopecké muzeum

V areálu poutní baziliky si prohlédnete cenné historické artefakty, včetně fragmentů nejstarší fáze výzdoby baziliky, historické liturgické předměty nebo soubor barokních skříněk s ostatky světců. Expozice zdůrazňuje význa ... (více)
Vzdálenost: 7.90 km
Veteran Arena

Veteran Arena

V jednom z největších muzeí svého druhu v ČR objevíte mezi 160 exponáty historických automobilů a motocyklů opravdové unikáty! Čeká vás tu první československý aerodynamický vůz Wikov 35, automobil Jana Masaryka – Praga Grand, ne ... (více)
Vzdálenost: 9.12 km
Arcidiecézní muzeum Olomouc

Arcidiecézní muzeum Olomouc

Muzeum získalo jako jediné v ČR prestižní označení European Heritage Label (Evropské dědictví). Arcidiecézní muzeum vyniká nejen jedinečností a rozsahem svých sbírek vyprávějících příběh o téměř tisícileté duchovní ku ... (více)
Vzdálenost: 9.79 km
Katedrála sv. Václava

Katedrála sv. Václava

Olomoucká novogotická katedrála je často připodobňována ke katedrále sv. Patrika v New Yorku. Ta olomoucká má ovšem mnohem bohatší historii… Katedrála se pyšní nejen svým uměleckým zpracováním, ale také druhou nejvyšší k ... (více)
Vzdálenost: 9.86 km
Vlastivědné muzeum v Olomouci

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Stálé expozice muzea vás mj. zavedou do historie Olomouce, provedou lidovými tradicemi regionu, povypráví příběh kamene a seznámí s nejvýznamnějšími osobnostmi Olomouckého kraje.   V historické budově muzea si prohlédnete na 10 stálých exp ... (více)
Vzdálenost: 10.05 km