Prostějovsko na vlně rodinné pohody

Prostějovsko na vlně rodinné pohody

Seznamte děti se životem na venkově a s chutí poctivých domácích produktů vyráběných s láskou. Užijte si společně koupání, výlety do přírody a letní akce na zámku!

Prostějově vystoupejte na radniční věž, odkud je město a blízké okolí jako na dlani. Jen pár kroků od radnice, v Kravařově ulici, vás i vaše ratolesti čeká svět virtuální reality, kde se ve vteřině převtělíte v kapitána pirátské lodi, statečného rytíře Jedi, profesionálního sportovce nebo třeba drsného kovboje. Plňte úkoly, překonávejte překážky a zachraňujte svět! Pak je čas na odpočinek v prostějovském Aquaparku Koupelky. Menší koupaliště je v nedalekých Otaslavicích, a pro příznivce přírodního koupání přijde určitě vhod biokoupaliště v Laškově nebo Plumlovská přehrada.

U Plumlovské přehrady se vám možná zalíbí natolik, že tu budete chtít zůstat déle, než jeden den. Žádný problém. Vybírat můžete z několika hotelů a kempů. V Campingu Žralok, na břehu Podhradského rybníka, vám půjčí kánoe, kterými se dopravíte na protější břeh – k zámku Plumlov. Nejspíš vám bude připadat poněkud zvláštní, jakoby nedokončený. A máte pravdu. Tehdejším majitelům panství, Lichtenštejnům, došly peníze, a tak bylo vystavěno pouze jedno křídlo z plánovaných čtyř. Na vybavení interiérů už nezbylo vůbec nic, takže klasickou zámeckou expozici tady nemají. Dovnitř se ale určitě běžte podívat. Doporučujeme prohlídkovou trasu „Pohádkové sklepy“ se zajímavým vyprávěním o místních příbězích a bájích. Hlavně v létě zámek a jeho nádvoří žije koncerty, divadlem, šermířskými víkendy i workshopy pro celou rodinu.

Ideálně na kolech se z Plumlova vydejte na hodinový cyklovýlet k rozhledně Kopaninka v Repechách. Přímo v Plumlově vám dokonce půjčí elektrokola, a to v Hotelu Zlechov nebo v Campingu Žralok. Na kolech můžete vyrazit i z Prostějova – na 10 km vzdálenou Zlatou farmu. Cestu po rovince v pohodě zvládnou i menší děti. Odměnou jim bude blízký kontakt se zvířátky a sladké dobroty z místní produkce. Zatímco si rodiče odpočinou v útulné kavárničce nebo na letní terase, děti si vyzkouší krmení kůzlat, svezou se na koni, podívají na zdejší kravky a vyhrají si na hřišti.

Kam vzít děti na nenáročnou procházku přírodou? Naším tipem je asi 4 km dlouhá Naučná stezka Hloučela na severním okraji Prostějova. Zhruba v polovině trasy si udělejte pauzu na rychlovku z grilu nebo malou svačinku v Občerstvení U Maříků.

Fotografie
Zámek Plumlov
Zlatá farma
Plumlovská přehrada
Aquapark koupelky Prostějov
Zámek Plumlov, foto Daniel Berka
Zlatá Farma, foto Daniel Schulz