Mohelnicko plné chutí a zážitků

Mohelnicko plné chutí a zážitků

Výprava s dětmi na Mohelnicko, to je skvělá příležitost, jak se stát na chvíli zvídavými archeology, zažít dobrodružství na vodě, setkat se na pohádkovém hradě s Ohnivcem a ochutnat to nejlepší ze Střední Moravy!

Mohelnici chyťte děti za ruce a sestupte do sklepení místního muzea. To není návod, jak děti vytrestat…právě naopak! V interaktivní pravěké herně si zahrajete na archeology, vyzkoušíte pravěké techniky drcení obilí a vrtání kamene a společně se pokusíte vyřešit různé kvízy a křížovky.

Nasedněte na kola a hurá z Mohelnice po Moravské stezce k areálu Vily Háj v Třeštině. Oblíbenému výletnímu místu a vodáckému stanovišti. Můžete se tu zastavit na dobré jídlo z lokálních surovin, přenocovat v penzionu nebo kempu, zkusit si paddleboarding na klidném, přehrazeném úseku řeky nebo rovnou začít své vodácké dobrodružství po řece Moravě. Veškeré vybavení, lodě a rafty vám půjčí a sem doveze IN LIFE. Užijte si rodinnou jednodenní plavbu nebo klidně splujte 47 km řeky až do Olomouce!

S nohama v pedálech pokračujte z Třeštiny 8 km na naši hanáckou Provence – Levandulový statek v Bezděkově. Majitelé vás tu rádi provedou. Abyste zažili políčka v největším rozkvětu, naplánujte si sem výlet od konce června do poloviny července. A úplně nejlepší je to červenci, kdy se tady koná Levandulový festival! Voňavé produkty nakoupíte v Levandulovém krámečku v Bezděkově nebo v Levandulovém bistru v sousedním Úsově. Dejte si tady levandulovou zmrzlinu nebo rovnou celé degustační menu a prohlédněte si úsovský zámek se sbírkou exotických trofejí z výprav do Afriky, středověkými a loveckými zbraněmi a lesnickou expozicí.

Nechce se vám v horkém letním dni ani hnout? Tak honem k vodě! Stačí vyjet z Mohelnice a vybrat si, jestli den strávíte na břehu pískovny Mohelnický bagr nebo Moravičanského jezera.

Asi určitě jste už slyšeli o Olomouckých tvarůžkách anebo jste je ochutnali. Víte, že se ve skutečnosti nevyrábí v Olomouci, ale v Lošticích? Ty leží 4 km od Mohelnice. Pokud vás zajímá historie a postup výroby tohoto věhlasného (a zdravého) sýra, zajděte si do Muzea Olomouckých tvarůžků v centru Loštic. Hned za rohem potěšíte své chuťové buňky originálními slanými dezerty z Tvarůžkové cukrárny.

Vybavují se vám ilustrace z Babičky Boženy Němcové? Vezměte děti do Památníku Adolfa Kašpara a ukažte jim ilustrace, které jste v knihách vídali jako malí. Pak už stačí natáhnout si plavky a užít si zbytek dne na loštickém koupališti.

Nedáte dopustit na klasické české pohádky? Pak k vašim oblíbeným jistě patří ta O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Místo, kde se natáčela, není daleko! Na hrad Bouzov, který si zahrál v mnoha dalších českých i zahraničních pohádkách a filmech, se pěšky nebo na kole z Loštic dostanete po osmikilometrové Naučné stezce Lišky Bystroušky. Hrad je téměř povinnou zastávkou pro každého. Zvolte si některou z prohlídek, včetně speciální dětské trasy s Ohnivcem. Parádní, lehce adrenalinovou zábavu si dopřejte na minikárách v sousedním Relax parku Bouzov.

A ještě jeden další tip na zchlazení. Koupání to tentokrát není. Zamiřte do Javoříčských jeskyní, které zaručeně patří k těm nejkrásnějším v republice. K jeskyním se dostanete i pěšky, po 6 km dlouhé Naučné stezce Bouzov.

Fotografie
Mohelnicko plné chutí a zážitků
Levandulový statek v Bezděkově
Moravičanské jezero
Tvarůžková cukrárna
Vila Háj
Hrad Bouzov
Javoříčské jeskyně