Originální slanou pochoutkou k pivu nebo vínu jsou Poštulkovy tvarůžkové moučníky. Dnes můžete ochutnat okolo 15 druhů moučníků z Olomouckých tvarůžků - jediného původního českého sýru, který získal v roce 2010 Chráněné zeměpisné označení (PGI).
Jedná se nejčastěji o kombinaci listového těsta s jemnou pěnou z Olomouckých tvarůžků, ale v cukrárně můžete ochutnat taky moučníky z bramborového či piškotového těsta. Tvarůžkové moučníky se pyšní oceněním Regionální potravina Olomouckého kraje, Česká chuťovka nebo Top výrobek OK.
Slané dezerty získaly certifikát Haná regionální produkt, který zaručuje jejich původ v regionu a při výrobě šetrnost k životnímu prostředí. Koupíte je pouze a jenom v Lošticích! Rozhodně dlouho nezapomenete na chuť tvarůžkové lokše, rolády, slaného štrůdlu nebo tvarůžkového dortu. V menu cukrárny jsou ale i další speciality z tvarůžků - bramboráček, langoš, hot dog nebo tatarák.
V devíti místnostech se projdete moderní expozicí mapující dlouhou historii slavného regionálního sýru a postup jeho výroby. Olomoucké tvarůžky jsou jediným sýrem českého původu, známým pro svou nezaměnitelnou chuť a vý ... (více)
Víte, že v Lošticích nedaleko Olomouce, leží Židovský hřbitov? Jeho nejstarobylejší náhrobky pocházejí až z konce 17. století a jsou opředeny mnoha příběhy. Vydejte se objevit tohle mystické místo s tajemnou atmosférou. Hřbitov ... (více)
Ve sklepení historické budovy muzea si prohlédnete archeologické artefakty a děti se zabaví v interaktivní pravěké herně. Pravěk Mohelnicka – expozici keramiky, kamenných nástrojů a šperků doplňuje herna, kde si vyzkoušíte pravěké ... (více)
Arboretum v Bílé Lhotě, rozkládající se na ploše téměř tří hektarů, je Národní přírodní památkou a nabízí výjimečnou sbírku dřevin z celého světa. V parku se nachází kolem 300 druhů a kultivarů dřevin jako například keřovité tisy v růz ... (více)
Hrad je díky svému pohádkovému vzhledu oblíbeným místem filmařů z celého světa. Vydejte se sem na komentovanou prohlídku nebo s dětmi na některou z akcí! Bouzov si zahrál např. v italské pohádce Princezna Fantaghiro, němec ... (více)
Jeskyně a jejich okolí bývaly nejstarším a největším sídlištěm kromaňonců v Evropě. O světovém významu jeskyní vypovídají taky nálezy z doby kamenné, kosti mamuta nebo jeskynního lva. Světově proslulou archeologickou lokal ... (více)
Javoříčské jeskyně jsou unikátní svojí bohatou, zachovalou a rozmanitou krápníkovou výzdobou. Patří mezi nejkrásnější jeskyně v České republice. Podzemní systém Javoříčských vytváří komplikovaný komplex chodeb, dóm ... (více)
Na sbírku exotických trofejí, středověkých a loveckých zbraní se zajděte podívat do úsovského zámku. Původně gotický hrad ze 13. století je dnes sídlem lovecko-lesnického muzea. V lichtenštejnských loveckých sbírkách uvidíte exotické trofej ... (více)
Víte, kdo byl Gustav Frištenský? O známém silákovi se dozvíte v litovelském muzeu a navíc s ním budete moci poměřit síly! Frištenský byl mistrem řecko-římského zápasu počátku 20. století, procestoval téměř celý svět a zahrál si ... (více)
Procházkou lesem poblíž obce Hvozd u pramene říčky Pilavky potkáte zkamenělou vílu. Socha je dílem místního učitele, který k ní vymyslel barvitou legendu… Bylo nebylo…Nejkrásnější z místních víl, Pilávka, měla za úkol ... (více)
Kromě stálé expozice uničovského baroka se v muzeu seznámíte s osobností sv. Jana Sarkandra. Katolický kněz se narodil ve slezském Skočově a několik let působil jako farář v Uničově. Nakonec byl obviněn z velezrady, vězněn a ... (více)
V expozici uničovské šatlavy uvidíte mj. evidenční karty prostitutek, policejní pouta nebo mučicí nástroje, jejichž repliky si můžete dokonce sami vyzkoušet! V interaktivních kioscích se seznámíte s katovským řemeslem, ukázkami policejní a ... (více)