Průzkum jižní části regionu - okolí Prostějova

Průzkum jižní části regionu - okolí Prostějova

Lázeňské wellness, zámecké expozice, pohoda u přehrady, farma s čerstvými produkty, adrenalinová jízda na terénních trailech pro horská kola i poklidná jízda po Cyklostezce Bečva – to  vše zažijete, když se vydáte jižně od Olomouce!

Za relaxací a léčebnými prameny se vydejte do Lázní Slatinice, kde si tělo i mysl odpočine u masáží, koupelí nebo zábalů. Kromě moderní léčebné lázeňské péče můžete využít i privátní wellness a romantické relaxační pobyty.

Pouhých 10 km od lázeňského městečka navštivte zámek v Čechách pod Kosířem, který kromě klasické zámecké expozice nabízí také stálou výstavu filmařů Jana a Zdeňka Svěrákových. Uvidíte tady exponáty k filmům Obecná škola, Tmavomodrý svět nebo Kuky. Za příznivého počasí doporučujeme využít komentované prohlídky rozlehlého zámeckého parku nebo si jen tak užít procházku. A co takhle piknik s výhledem na zámek? V Kafe v parku (vedle budovy zámku) vám rádi zapůjčí deku a připraví košík plný dobrot.

Víte, že…? V rozmezí let 1849-1871 na zámku často pobýval významný český malíř Josef Mánes, který zde vytvořil přes stovku uměleckých prací. V zámeckých interiérech si tak dnes můžete prohlédnout největší sbírku jeho obrazů.

Za horkých letních dní nemůžete vynechat zastavení u Plumlovské přehrady a prohlídku zdejšího zámku. Když budete mít štěstí, na nádvoří zámku se bude odehrávat některá z pravidelných letních akcí nabitá vystoupeními šermířů, divadlem, koncerty i bohatým programem pro děti.

Víte, že…? Zámek Plumlov byl původně navržen jako monumentální čtyřkřídlá stavba, nakonec ale bylo postaveno pouze jedno z křídel – odtud tedy pramení jeho nezvyklá podoba. Důvod byl naprosto prozaický – Liechtensteinům totiž došly peníze...

Pokud s sebou máte horská kola, užijte si jízdu na nedalekých terénních trailech – Hanáckých stezkách.

Z Plumlova pak zamiřte (třeba na oběd) do 9 km vzdáleného Prostějova, kde vás může zaujmout historické centrum a secesní budova Národního domu architekta Jana Kotěry.

TIP pro rodiny s dětmi! Necelých 12 km od Prostějova najdete Zlatou farmu, která je ideálním místem odpočinku, ať už pro rodiče v místní útulné kavárně nebo pro děti u zvířátek nebo na hřišti. Navíc si tu můžete nakoupit čerstvé místní produkty!

Průzkum jižní části regionu Střední Morava zakončete v Tovačově, městečku obklopeném jezery a rybníky. Skvělý výhled se vám naskytne z věže tovačovského zámku, kde probíhají také pravidelné komentované prohlídky.

Kam z Tovačova? Můžete se vrátit zpět do Olomouce, pokračovat do dalšího UNESCO města – Kroměříže nebo třeba nasednout na kola a vydat se po Cyklostezce Bečva až do Valašského Meziříčí.