V červenci roku 1866 se okolí Tovačova stalo svědkem dramatických bojů mezi rakouskými a pruskými vojsky. Dnes můžete po stopách této bitvy vyrazit podél nenáročné naučné stezky, která vás provede místy, kde se psala historie. Stezka začíná u tovačovského zámku a měří okolo 4 km. Na trase vás čeká osm zastavení s informačními panely, které přibližují průběh bitvy, výzbroj jednotlivých armád, péči o raněné, zaniklé památky či pohnuté osudy některých z vojáků. Zastavení 2-5 vedou na sever od tovačovského zámku, zastavení 6-8 pak na jih – směrem k Annínu. O co šlo v prusko-rakouské válce? V roce 1866 se střetly dvě mocnosti – Rakousko a Prusko, které soupeřily o vliv nad německými státy. Spor vyvrcholil válkou, ve které mělo Prusko výhodu díky modernější armádě. Největší bitva proběhla u Hradce Králové, ale bojovalo se i na dalších místech Čech a Moravy – včetně Tovačova, kde se 15. července odehrál jeden z posledních střetů války. Výsledek? Prusko zvítězilo a Rakousko ztratilo vliv nad Německem. Válka tak výrazně změnila politickou mapu Evropy.
Okolí Tovačova je proslulé svými jezery a rybníky. A víte, odkud je na ně nejlepší výhled? Přece z 96 m vysoké zámecké věže! Zámek byl podle pověsti založen v 11. století jako útočiště lovců a ve 14. století se začal ren ... (více)
Přerov je známý díky významným archeologickým nálezům již z dob lovců mamutů. Právě historické artefakty jsou srdcem expozice Muzea Komenského. Kromě expozice „Archeologie Přerovska“ v muzeu uvidíte rekonstrukce školních tříd, jak vypadaly za ... (více)
Muzeum v renesančních prostorách bývalé radnice představuje své sbírky hodin, geologie, národopisu, archeologie i židovské historie města. Seznámíte se tu mj. s pravěkými lokalitami Prostějovska, hanáckým krojem, hodinami a hodinkami z 15. – 20. ... (více)
Projděte se sídlem biskupů a arcibiskupů, místem, kudy kráčel císař František Josef I., ruský car Alexandr, papež Jan Pavel II. nebo prezident T. G. Masaryk. S barokním palácem, jeho reprezentačními prostory, historií i současnos ... (více)
V interaktivním muzeu vědy se pobavíte s kamarády i dětmi! Projdete se pestrou historií Olomouce, odhalíte zázrak 3D tisku nebo se přenesete rovnou do vesmíru. Ve čtyřech stálých expozicích a digitálním planetáriu jsou na vaše ... (více)
Na místě dnešní kaple stávalo městské vězení, ve kterém byl roku 1620 umučen katolický kněz Jan Sarkander, jemuž je kaple zasvěcena. V suterénu kaple se nachází originál mučícího skřipce a studna zbudovaná nad "zázračným ... (více)
Trojice kopulí barokního kostela, které dotvářejí charakteristické panorama města, byly vůbec první takovou stavbou na Moravě. Kopule symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Jeden z nejkrásnějších barok ... (více)
Vila Primavesi je od roku 2010 na seznamu národních kulturních památek a dnes tu na objednávku probíhají komentované prohlídky přízemí. Autory reprezentativního secesního sídla z roku 1906 jsou architekti Franz von Kraus a Josef T ... (více)
Renesanční radnice se 75 m vysokou věží, ze které zažijete úžasný výhled na Olomouc. Přesně ve 12:00 si nenechte ujít produkci orloje! Samotný orloj je zajímavým dokladem tehdejšího propagandistického umění, oslavujícího d ... (více)
Nejproslulejší památkou Olomouce je bezesporu monumentální barokní Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, který byl roku 2000 zapsán na seznam UNESCO. Sloup je vysoký 32 m a představuje nejvyšší sousoší v ČR. Je ozdoben více ne ... (více)
Kostel patří k nejcennějším gotickým stavbám na Moravě a chlubí se největšími varhanami ve střední Evropě. Každoročně v září se varhany rozeznívají v rámci Mezinárodního varhanního festivalu. Po náročně rekonstrukci je ... (více)
Inspirací pro výstavbu olomouckého barokního chrámu byl kostel sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze. Kostel z počátku 18. století vyniká především velmi bohatou výzdobou interiérů. Autorem vstupního portálu je Václav Render, j ... (více)
Vzdálenost: 18.47 km
Výstup online kampaní v rámci projektu Střední Morava – hlavně klid (2024) byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Systém interaktivních odkazů pro jednotlivé záznamy ve vybraných modulech v rámci projektu Střední Morava – hlavně klid (2024) byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Optimalizace webové stránky a on-line kampaně v rámci projektu Adrenalin po našem (2023) byly realizovány za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu Marketing TO Střední Morava 2020 realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.