Stezka vede z Klášterního Hradiska v Olomouci (dostupná také MHD) přes černovírská slatiniště u ramene řeky Moravy a přes Horku nad Moravou, a je zakončena u Chomoutovského jezera. Chomoutov je částí Olomouce, jež je dostupná autobusy MHD. Cestou naučné stezky vás bude provázet 11 informačních tabulí. Tato trasa je vhodná pro pěší i pro cyklisty a je značena značkami naučné stezky.
Samotná stezka protíná severozápadní část Olomouce a klade důraz především na opomíjené, avšak cenné hodnoty příměstské přírody. Začátek stezky je situován v blízkosti barokních budov Klášterního Hradiska, někdejšího premonstrátského kláštera, a dále pokračuje kolem černovírského slatiniště a Národní přírodní rezervace Plané Loučky, přes Horku nad Moravou, až k Chomoutovskému jezeru. Naučná stezka je dlouhá celkem 8,2 km.
Dům přírody CHKO Litovelské Pomoraví představuje unikátní galerii v přírodě. Kde jinde se můžete ocitnout v Rajské zahradě nebo nahlédnout do nitra Sluneční hory? Stavby a instalace, navržené známými českými výtvarníky, jsou míst ... (více)
V jednom z největších muzeí svého druhu v ČR objevíte mezi 160 exponáty historických automobilů a motocyklů opravdové unikáty! Čeká vás tu první československý aerodynamický vůz Wikov 35, automobil Jana Masaryka – Praga ... (více)
Muzeum získalo jako jediné v ČR prestižní označení European Heritage Label (Evropské dědictví). Arcidiecézní muzeum vyniká nejen jedinečností a rozsahem svých sbírek vyprávějících příběh o téměř tisícileté duchovn ... (více)
Olomoucká novogotická katedrála je často připodobňována ke katedrále sv. Patrika v New Yorku. Ta olomoucká má ovšem mnohem bohatší historii… Katedrála se pyšní nejen svým uměleckým zpracováním, ale také druhou nejvyšší k ... (více)
Muzeum zaměřené na soudobou výtvarnou kulturu je třetí největší institucí svého druhu v České republice. A když se podíváte na budovu muzea zvenku, uvidíte lupiče! Muzeum nabízí dlouhodobé tematické expozice moderního uměn ... (více)
Stálé expozice muzea vás mj. zavedou do historie Olomouce, provedou lidovými tradicemi regionu, povypráví příběh kamene a seznámí s nejvýznamnějšími osobnostmi Olomouckého kraje. V historické budově muzea si prohlédnete na 1 ... (více)
Kostel patří k nejcennějším gotickým stavbám na Moravě a chlubí se největšími varhanami ve střední Evropě. Každoročně v září se varhany rozeznívají v rámci Mezinárodního varhanního festivalu. Po náročně rekonstrukci je ... (více)
Inspirací pro výstavbu olomouckého barokního chrámu byl kostel sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze. Kostel z počátku 18. století vyniká především velmi bohatou výzdobou interiérů. Autorem vstupního portálu je Václav Render, j ... (více)
Nejproslulejší památkou Olomouce je bezesporu monumentální barokní Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, který byl roku 2000 zapsán na seznam UNESCO. Sloup je vysoký 32 m a představuje nejvyšší sousoší v ČR. Je ozdoben více ne ... (více)
Renesanční radnice se 75 m vysokou věží, ze které zažijete úžasný výhled na Olomouc. Přesně ve 12:00 si nenechte ujít produkci orloje! Samotný orloj je zajímavým dokladem tehdejšího propagandistického umění, oslavujícího d ... (více)
Vila Primavesi je od roku 2010 na seznamu národních kulturních památek a dnes tu na objednávku probíhají komentované prohlídky přízemí. Autory reprezentativního secesního sídla z roku 1906 jsou architekti Franz von Kraus a Josef T ... (více)
Trojice kopulí barokního kostela, které dotvářejí charakteristické panorama města, byly vůbec první takovou stavbou na Moravě. Kopule symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Jeden z nejkrásnějších barok ... (více)