V Olomouci na low budget

V Olomouci na low budget

Pokud jedete na low budget, abyste za co nejmíň peněz dostali co nejvíc zábavy, připravili jsme pro vás pár tipů. I když Olomouc zdaleka nepatří mezi drahá města, vždycky se dá ušetřit!

Stylové ubytování za 300 stovky není science fiction

Začněme s tím nejdůležitějším – ubytováním. To nejlevnější a zároveň nejstylovější přespání v centru města se vám dostane v Long Story Short. Mají tu i privátní pokoje, ale nás zajímají právě sdílené dormy, které se pohybují okolo 300 Kč (cca 12 €) za postel a noc. Ženy si můžou připlatit cca 50 Kč (2 €) za postel v čistě dámském dormu. Jestli máte s hostely nějakou špatnou zkušenost, zážitek z Long Story Short ji zaručeně přebije! Designové prostředí, čisté, vybavené koupelny, kavárna s terasou, kde se v létě pravidelně pořádají všelijaké hudební sessions a taneční večery…navíc vám milá obsluha nabídne Free City Tour nebo ochutnávku tvarůžků na 3 různé způsoby. Seznámíte se tu s lidmi z různých koutů světa, máte to pár kroků od centra i od parku, dobře se najíte, napijete, pobavíte…Za 3 stovky na noc prostě paráda!

Prohlídka města za pár kaček

Po check inu nejspíš budete chtít vyrazit na obhlídku města. Takže si buď domluvte na recepci hostelu zmiňovanou Free City Tour nebo vyrazte do informačního centra (v podloubí radnice na Horním náměstí) pro audio guide. Cena za půjčení je 100 Kč (cca 4 €) a budou po vás chtít taky 300 Kč (12 €) vratnou zálohu. Za to dostanete 90 minut toho nejzajímavějšího z olomoucké historie a památek (v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině, ruštině nebo polštině). Ale pozor, prohlídku si užijete i zadarmo - stačí si stáhnout průvodce do telefonu! Třeba je ale prohlídka města něco, na čem chcete šetřit nejmíň. V tom případě máme hned 2 skvělé tipy na netradiční prohlídky - plavbu po řece s povídáním o městě za 220 Kč (9 €) nebo o kousek levnější jízdu na beer biku (200 Kč/8 €).

Až si projdete Horní a Dolní náměstí, romantické uličky okolo a vystoupáte na vyhlídkovou věž kostela sv. Mořice, vezměte to zpátky směrem k hostelu a ještě kousek dál. Dojdete ke katedrále sv. Václava (která se mimochodem dost podobá chrámu sv. Patricka v New Yorku) a sousednímu Arcidiecéznímu muzeu. I kdybyste muzea zrovna nemilovali, tohle jednoduše musíte vidět! Nejde jen o to, že je to jediné muzeum v ČR s prestižním označením European Heritage Label, ale taky o samotné prostory. Kdysi dávno tudy kráčel český, polský a uherský král Václav III. nebo mladý Mozart. Vstupenka vás vyjde na 100 Kč (4 €) a když si budete chtít půjčit tablet, který slouží jako průvodce expozicí, dáte navíc 20 Kč (0,8 €). Pokud máte v plánu pokračovat ještě do Muzea moderního umění nebo Arcibiskupského paláce, kupte si rovnou zvýhodněnou kombinovanou vstupenku (190 Kč/8 € nebo 130 Kč/5,5 €).

Vychytejte polední menu v centru Olomouce

Už na vás přišel hlad? Když nebudeme počítat kebaby a fast food, tak relativně levně se najíte i v rámci poledních menu. Nemusíte příliš tápat a vybírat, do jaké restaurace zapadnete, běžně se denní menu (i v centru města) pohybuje do 150 Kč (6 €). Ale myslete na to, že zvýhodněné menu (polévka + hlavní chod) se většinou podává jen do 14 hodin. Možná až takový hlad nemáte a dali byste si jen polívku nebo sendvič? Tak zkuste CrossCafé v Riegrově ulici, kde každý den připravují hustou zeleninovou polívku, sendviče a něco sladkého na zub za dobrou cenu. A pokud přece jen zatoužíte po hambáči (nebo salátu?) z fast food řetězce, v centru najdete „Mekáč“ na nám. Národních hrdinů a spoustu dalších provozoven v nedaleké Galerii Šantovka. Pro asijskou nálož jídla si skočte do Banyan bistra v Galerii Moritz, kde za 135 Kč (5,6 €) dostanete poctivou Pho polívku a za 130 Kč (5,4 €) řádnou porci Pad Thai nebo jiných rýžových a nudlových specialitek.

Což takhle večerní pivko?

Zajít si alespoň na jedno večerní pivo je téměř nutnost (pokud jste abstinenti, jste omluveni). Možností máte v Olomouci opravdu nepřeberně. V centru se ceny jednoho půllitru pohybují okolo 43 Kč (1,8 €), pokud se nejedná o nějaký vytuněný speciál. Možná se vám nebude chtít utrácet peníze za večeři, ale taková poctivá, hutná polívka vás všude vyjde jen o pár korun dráž než samotné pivo. K pivu ale asi víc ladí takové ty hospodské klasiky, jako třeba pomazánky a paštiky s chlebem nebo nakládané sýry. Zasytí vás to a vejdete se do stovky (4 €). Když se budete chtít alespoň jeden večer trochu rozšoupnout, zajděte si v centru do Morgan’s restaurant nebo Hanácké hospody. V obou podnicích si pochutnáte na poctivé české kuchyni do 200 Kč (8 €), „smažáku s hranclema“ za 150 Kč (6 €), salátech a pár vege jídlech i na tankovém pivu.

 

Průměrná útrata za 1 plnohodnotný den (a noc) v Olomouci (s ubytováním, dvěma prohlídkami, obědem, večeří a 2 pivkama): cca 900 Kč (37 €)

 

Fotografie
Long Story Short
Long Story Short_ochutnávka tvarůžků
Long Story Short_dorm
Long Story Short_dorm
Long Story Short_koupelna_girls
Long Story Short
Long Story Short_koupelna_boys
Long Story Short_koupelna_girls
Long Story Short_café_recepce
Morgan's Restaurant (Daniel Schulz)
Morgan's Restaurant (Daniel Schulz)
Morgan's Restaurant (Daniel Schulz)