Od zámku k zámku až na vrchol Hané

Od zámku k zámku až na vrchol Hané

Zavítejte do světa Jana a Zdeňka Svěrákových, udělejte si rodinný piknik v zámeckém parku, zdolejte hanácký Mont Blanc a mnohem víc…

Začněte rovnou v Náměšti na Hané. Uprostřed kruhového parku objevíte zámek, kde se kromě prohlídky interiérů, můžete zastavit taky v infocentru pro pár užitečných rad. Bezpochyby vám mimo jiné doporučí vydat se pěšky či na kolech na 7 km dlouhou Naučnou stezku Terezským údolím. Ani se nenadějete a ocitnete se na konci stezky v Laškově. Nezapomeňte plavky, protože zdejší biokoupaliště stojí za to!

A pak můžete objevovat dál. Stačí popojet 6 km na zámek v Čechách pod Kosířem. Zavzpomínáte tady na film Obecná škola a děti si určitě rády poslechnou vaše vlastní školní historky. Kromě zámecké expozice tady totiž najdete i filmovou – zasvěcenou tomu nejlepšímu z tandemu Zdeňka a Jana Svěrákových. Nechybí tu ani autentické rekvizity z filmu Kuky se vrací.

Snad vám vyjde hezké počasí, abyste se mohli potulovat zámeckým parkem a usednout v trávě k rodinnému pikniku. Koš plný dobrot a deku vám nachystají v kavárně Kafe v parku. Každoročně v druhé polovině července se park vrací do minulosti, na tradiční akci mistrů kočárnického řemesla JOSEFKOL. Zrestaurované honosné kočáry si v Čechách pod Kosířem můžete prohlédnout v místním Muzeu historických kočárů.

Jak zařídit, aby večer děti rychle usnuly a rodiče si mohli užít klidný večer ve dvou? Vyšlápněte si na hanácký Mont Blanc – Velký Kosíř (442 m. n. m.)! Nebojte, Mont Blanc se nejvyššímu hanáckému kopci přezdívá s notnou dávkou nadsázky. Z Čech pod Kosířem je to na vrchol pouhá 1 hodinka cesty. K tomu přidejte ještě 158 schodů nahoru na rozhlednu. Hned vedle rozhledny je přístřešek s ohništěm a pokladna s prodejem suvenýrů.

Z kopce dolů se nemusíte vracet stejnou cestou, namiřte si to do Lázní Slatinice! Pokud jste jako malí fandili postavám z knih Karla Maye, Jacka Londona nebo Eduarda Štorcha, zastavte se v Galerii Zdeňka Buriana, slavného českého ilustrátora a výtvarníka. Vinnetou, Bílý tesák nebo Lovci mamutů a další hrdinové stojí za připomenutí. Zůstaňte tu přes noc, pusťte dětem pohádku a běžte se naložit do wellness ve stylovém Penzionu Majorka.

Další den si zajeďte do 15 km vzdáleného Běleckého Mlýna, oblíbeného výletního místa pro celou rodinu. Ochutnáte tady to nejlepší maso z místních pastvin, domácí chleba a odvezete si med z okolních lesů a luk.

Fotografie
Bělecký mlýn
Muzeum na zámku Čechy pod Kosířem
Galerie Zdeňka Buriana
Kafe v parku v Čechách pod Kosířem
Rozhledna Čechy pod Kosířem
Záměk Náměšť na Hané