Konicko se světovým rekordem

Konicko se světovým rekordem

Chcete vidět největší světovou sbírku seker, zapsanou v Guinessově knize rekordů? Potkat v lese zkamenělou vílu a pokusit se zlomit kletbu? Užít si výlety na kolech, rybaření a společné chvíle v přírodě? To všechno na vás čeká v západním cípu Střední Moravy – na Konicku!

Neuvěřitelnou sbírku 800 seker všech tvarů a velikostí, exponáty staré i několik tisíc let a repliku katovské sekery si prohlédnete v konickém zámku. V další expozici děti seznámíte s tradičními řemesly a ukážete jim, že rohlíky nerostou na stromech nebo kolik práce dalo vykovat dokonalý rytířský meč.

Přírodu v okolí Konice si nejvíc vychutnáte na kole. Ke zdravé Ochozské kyselce je to jen 5 km. Nebo se vydejte po 7 km dlouhé Naučné stezce Kladecko se třinácti zastaveními.

Víte, co má společného Cristiano Ronaldo, Brad Pitt, Harrison Ford, Emma Watson nebo Rihanna a Taylor Swift? Všichni milují rybaření! Vezměte pruty a zamiřte k Čertovým rybníkům, 4 km od Konice. Na místě si vyřídíte celodenní povolenku na rybaření „chyť a pusť“ nebo „chyť a vem“. Takže klidně přibalte stany, večer hoďte vaše úlovky na gril a vychutnejte si rodinnou pohodu v přírodě.

Další den můžete začít doslova pohádkově – procházkou lesem poblíž obce Hvozd, kde u pramene říčky Pilavky spatříte zkamenělou vílu. Neříkejte dětem, že socha je dílem místního učitele, který k ní vymyslel legendu, ale povyprávějte jim příběh sepsaný na ceduli.

Pokračujte do Lipové k místnímu hrádku přezdívanému Špacírštejn. Zřícenina ve skutečnosti není pozůstatkem středověkého sídla, ale dílem nadšeného důchodce. Pan Procházka dlouhé roky na místo nosil stovky a stovky kýblů s kamením, aby tu vlastnoručně postavil kamennou rotundu, ke které stále častěji přicházejí zvědaví výletníci.

Odkud je na svět nejkrásnější pohled? Přece ze sedla koňského hřbetu! V Hřebčíně Murhof v Jesenci a Stáji Brettynka v Polomí vás naučí základům jízdy na koni, vezmou na projížďku do okolních lesů a doslova vtáhnou do světa koní a života na farmě.

Až budete projíždět obcí Jednov, Hvozd nebo Hačky, nemůžete přehlédnout stavby zachovalých větrných mlýnů. Dovnitř se sice nepodíváte, ale rozhodně stojí za fotku!  

Fotografie
Cesta k Ochozské kyselce
Konický zámek
Pramen říčky Pilavky
Hřebčín Murhof
Čertovy rybníky