Highlights Střední Moravy: co musíte vidět a zažít

Highlights Střední Moravy: co musíte vidět a zažít

Kromě Olomouce stojí za vidění spousta dalších míst – těch profláknutých i méně známých.

Hrady na Střední Moravě: filmové hvězdy, tradice uměleckého kovářství i kreativní workshopy

Hrad Bouzov – ten možná znáte, aniž o tom víte. Pokud jste viděli klasickou českou pohádku Oprincezně Jasněnce a létajícím ševci nebo seriál Arabela, tak jste zaručeně viděli i Bouzov. Pokud se nechytáte, tak co třeba italská pohádka Princezna Fantaghiro, německý válečný film Napola nebo hongkongský akčňák Dobrodruzi s Jeanem Reno? Hrad si dokonce střihl roli i v jedné z epizod amerického dobrodružného seriálu Mladý Indiana Jones od George Lucase. Bouzov je celebrita mezi hrady, takže v sezoně si na prohlídku možná chvilku počkáte. Návštěvníky neodradí ani fakt, že jinak než autem se sem dostanete jen velmi těžko.

TIP! U parkoviště hradu si s dětmi užijete lehce adrenalinovou zábavu na minikárách v Relax Park Bouzov. Na vrchol 525 m dlouhé dráhy se svezete vlekem a pak už si to v minikáře nebo koloběžce posvištíte dolů. 

Podobný zájem vzbuzuje i hrad Helfštýn nedaleko Lipníku nad Bečvou. Ten má úplně jiný ráz než Bouzov, ale výhled ze skleněné střechy je mimořádný. Po zřícenině středověkého sídla se můžete procházet i sami, ale nedostanete se do všech míst, odkud má klíč jen průvodce. Největší akcí sezony je každoročně HEFAISTON – mezinárodní přehlídka uměleckých kovářů.

Šternberský hrad najdete přímo v centru města, stačí si jen vyšlápnout kopec. Prohlídkové okruhy s historickým výkladem nejsou zdaleka tím hlavním zážitkem. Sledujte, co se děje na hradě a dorazte na speciální kostýmované prohlídky, promítání filmů a pohádek v zámeckém parku, divadelní program nebo některý z kreativních workshopů!

TIP! Z hradu se vraťte na Horní náměstí a zajděte se podívat taky do Šternberského kláštera. V interaktivní expozici Ecce Homo Park se ponoříte do atmosféry slavného evropského závodu automobilů do vrchu, zkusíte na profesionálním simulátoru porazit sedminásobného mistra Evropy, opravit auto nebo bleskově vyměnit kolo. O kousek dál si můžete zahrát vesmírnou hru, vyfotit se Hubbleovým teleskopem a poznat 14 miliard let trvající příběh vesmíru a času. V Expozici času na vás čekají jedinečné exponáty z více než dvaceti českých a světových muzeí, 3D modely a pěkná řádka interaktivních her.

V zámku a podzámčí:  jako z románů Jane Austenové, zkamenělá víla i unikát v Guinessově knize rekordů

Zámecký areál v Čechách pod Kosířem jako by vypadl z románu Jane Austenové. Kromě romantických procházek parkem a zámeckými interiéry nebo rodinného pikniku v trávě tady můžete nostalgicky zavzpomínat na oblíbené Svěrákovy filmy v expozici plné autentických rekvizit. Asociace s Jane Austenovou není náhodná. Každý rok v květnu se z diváků stávají šarmantní dámy a elegantní gentlemani v kostýmech, kteří se společně účastní tanečních lekcí, pikniku, dobové módní přehlídky, opulentní večeře a závěrečného plesu. Empírový den si můžete užít jako divák nebo se ocitnout v kůži (a kostýmu) Elizabeth Bennetové či pana Darcyho. V červenci se na zámek sjíždí kočáry všech tvarů a velikostí, mistři kočárnického řemesla, rytíři, šermíři, válečníci i kejklíři. JOSEFKOL je skvělou letní akcí pro celou rodinu. Kalendář akcí je tady ale nabitý po celý rok!

TIP! Víme, jak zařídit, aby vaše děti rychle usnuly, a vy jste mohli večer pokračovat v duchu romantického příběhu slečny Bennetové a pana Darcyho…Po cestě ze zámku Čechy pod Kosířem vyhlaste bojovku s výšlapem na hanácký Mont Blanc – Velký Kosíř. Nebojte, Mont Blanc se nejvyššímu hanáckému kopci přezdívá s notnou dávkou nadsázky. Od zámku je to na vrchol 442 m vysokého kopce asi hodinka cesty. K tomu přidejte ještě 158 schodů nahoru na rozhlednu a děti začne zalévat příjemný pocit únavy.

Dokážete si představit léto bez vody? My teda rozhodně ne! Dokonalým místem pro letní koupačku, výlet na kolech i víkendový relax jsou břehy Plumlovské přehrady.Campingu Žralok u sousedního Podhradského rybníka vám půjčí kánoe, na kterých doplujete k zámku Plumlov na protějším břehu. Běžte se podívat na první 3 patra se zámeckou a muzejní expozicí, kde se mimo jiné dozvíte, čím je stavba zámku výjimečná a proč působí tak zvláštně. S dětmi doporučujeme prohlídkovou trasu zámeckých sklepů s vyprávěním o místních příbězích a bájích. A pro fajnšmekry je tu taky náročnější trasa po nikdy nedokončených prostorách zámku, která vás zavede i na půdu a do zámeckého vězení. Hlavně v létě zámek a jeho nádvoří žije koncerty, divadlem, historickými řemesly, šermířskými víkendy a workshopy pro celou rodinu.

TIP! Půjčte si elektrokola v Campingu Žralok nebo Hotelu Zlechov a vyšlápněte si z Plumlova k rozhledně Kopaninka v Repechách. 

Na kolech se z Plumlova (a kolem zámku Čechy pod Kosířem) pohodlně dostanete i k zámku v Náměšti na Hané. Mrkněte dovnitř, obejděte parčík a zastavte se taky v místním infocentru pro pár tipů, co dalšího vidět nebo třeba kde se někde poblíž vykoupat.

Určitě neuhodnete, co uvidíte na zámku v Konici…Není to zámecká expozice, ale největší světová sbírka seker zapsaná v Guinessově knize rekordů! Čeká vás tu neuvěřitelný soubor 800 seker všech tvarů a velikostí, exponáty staré i několik tisíc let a obří replika katovské sekery.

TIP! Konicko je tak trošku krajem divů a sekyrami to teprve začíná. Zajeďte se podívat do Lipové, k místnímu hrádku přezdívanému Špacírštejn. Zřícenina na kopci není pozůstatkem středověkého sídla, ale dílem místního nadšence. Pan Procházka dlouhé roky na místo nosil metráky kamení, aby tu vlastnoručně postavil kamennou rotundu. Prostě jen tak, pro radost. A když se půjdete projít do lesa poblíž obce Hvozd, objevíte u pramene říčky Pilavky zkamenělou vílu. Ta je dílem zdejšího pana učitele, který ke své soše vymyslel opravdu barvitou legendu. Tajemný příběh se ale dozvíte, až zakletou vílu potkáte. My to víme, ale nepovíme…

Fotografie
Hrad Bouzov
Hrad Bouzov (Daniel Berka)
Hrad Bouzov
Relax Park Bouzov (Daniel Schulz)
Hrad Helfštýn
Hrad Helfštýn (Jan Hrinda)
Helfštýn - Festival vojenské historie (Jan Hrinda)
Hrad Šternberk
Ecce Homo Park
Zámek Náměšť na Hané (m-ARK)
Zámek Náměšť na Hané
Zámek Náměšť na Hané
Zámek Čechy pod Kosířem
Zámek Čechy pod Kosířem - Empírový den (Daniel Schulz)
Zámek Čechy pod Kosířem - Empírový den (Daniel Schulz)
Zámek Čechy pod Kosířem - Empírový den (Daniel Schulz)
Rozhledna Velký Kosíř (Daniel Berka)
Zámek Plumlov (Daniel Berka)
Plumlovská přehrada (Daniel Schulz)
Rozhledna Kopaninka (Filip Jančo)
Zámek Konice
Víla Pilávka (Daniel Berka)
Špacírštejn (Jan Hrinda)