Za kulturou v Moravské bráně

Za kulturou v Moravské bráně

07.05.2024 | Turistika
Nejen tři největší města, ale i další turistické destinace v oblasti Moravské brány nabízejí výživný kulturní program v letošním roce. Přijměte pozvání na festivaly, výstavy, prohlídky, zážitkové akce a především na krásy míst, které spojuje řeka Bečva, podél níž vede i fenomenální Cyklostezka Bečva.

Přerov

Byl by hřích, přijet do Přerova a nevidět Horní náměstí – kolébku místní historie. V zámku najdou návštěvníci Muzeum Komenského, které se zaměřuje zejména na dějiny školství, komeniologii a archeologii. Do 28. července uvidíte unikátní sbírky školních obrazů zobrazující starozákonní příběhy, a to na výstavách KDO JE NOE? STARÝ ZÁKON NA ŠKOLNÍCH OBRAZECH a KATOLICKÁ LITURGIE V OBRAZECH. Od konce června do konce října muzeum představí výsledky dlouhodobého archeologického projektu skrze výstavu DETEKTORY V ARCHEOLOGII NA PŘEROVSKU. Součástí muzea je ornitologická stanice ORNIS, která se pyšní zbrusu novou expozicí PTÁCI ČESKA. Celkem je zde k vidění 593 exponátů. Městské oslavy připomínající 120. výročí vzniku parku Michalov se konají 13. července a nabídnou především hvězdný hudební program. Na komentované procházky láká Městské informační centrum, kde kromě historie a archeologie půjdete například po stopách lovců mamutů a podíváte se i do přerovského pivovaru. Ve dnech 9. až 11. srpna se můžete těšit na SVATOVAVŘINECKÉ HODY – třídenní veselí, které nabízí koncerty, divadlo, historický průvod městem nebo dobový jarmark. Dalším lákadlem bude festival HUDEBNÍ LÉTO NA HRADBÁCH, který je o prázdninách vždy v úterý podvečer příslibem kvalitní muziky.

Lipník nad Bečvou

Kovářské město zve všechny návštěvníky na tradiční a oblíbené akce. Jubilejní 20. ročník výstavy KOV VE MĚSTĚ představí figurální motivy a plastiky uměleckého kováře Libora Hurdy. K vidění budou od poloviny června do konce září. První červnová neděle se ponese již tradičně v duchu pohádek, všechny děti jsou zvány na POHÁDKOVÝ LIPNÍK. O víkendu 21. až 22. června se příznivci studentských filmů mohou těšit na 10. ročník festivalu POD NEBESY – letní projekci pod širým nebem Meditační zahrady spojenou s živou hudbou či divadlem. SVATOJAKUBSKÉ HODY se letos uskuteční 26. až 28. července, v rámci třídenního multižánrového programu vystoupí také Václav Noid Bárta a kulturní dům Echo bude zvát na divadelní představení. Od 2. do 4. srpna budou ulice města patřit koloběžkám v rámci mezinárodních závodů v koloběhu LIPENSKÁ VÝZVA. S turistickou sezónou se pomyslně rozloučíme 14. září při DNECH EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ. Městskou památkovou rezervaci s více než stovkou chráněných historických objektů můžete navštívit v rámci působivých prohlídek města s průvodcem od května do září denně (mimo pondělí) v 10 a 14 hodin. Uvidíte například malebné náměstí s dobovými kašnami, nebývale dochované městské hradební opevnění, renesanční zvonici, zámecký park s unikátní střešní zahradou a galerií Konírna či řadu uměleckých kovářských plastik. V nabídce jsou také poznávací a questingové hry.  

Hranice

Úzké uličky malebného centra Hranic skýtají spolu s dlouhými podloubími útulný úkryt před nepřízní počasí a spojují tak četné historické objekty. Historie se budou opět dotýkat také SLAVNOSTI MĚSTA A 150 LET SDH HRANICE konající se 25. května. Masarykovo náměstí bude patřit hasičům a nadšencům hasičské techniky. Představí různé ukázky zásahů u havárií nebo hašení koňskou stříkačkou. Při této události se uskuteční také koncert CHINASKI v letním kině. V červnu bude kouzelná MUZEJNÍ NOC, kde všechna muzea a galerie zůstanou otevřeny až do pozdních nočních hodin. Prázdninové HRANICKÉ KULTURNÍ LÉTO přivítá různé kapely do Zámecké zahrady každou středu a pátek v první půlce července. Letní kino bude zase maximálně vytíženo promítáním filmů či divadlem. Rockový podtext hranické kultury povznese festival ROCK DREY FEST na samém konci srpna. Hranické náměstí vždy pravidelně hostilo různé stánkové trhy a ty další se budou konat v první půlce října. Také hranické infocentrum nabídne letní komentované prohlídky, kdy lze navštívit vojenské muzeum, sklepení před zámkem i běžně nepřístupné komnaty zámku samotného, židovské památky a slavný hranický Kostelíček.

Helfštýn

Jeden z nejrozsáhlejších evropských hradů nabízí kromě originálně laděných celosezónních prohlídek i pestrý program s mezinárodním přesahem. Řeč je především o 42. setkání uměleckých kovářů HEFAISTON, které bude svou žhavou atmosférou a mistrovským kovářským uměním zdobit helfštýnská nádvoří od 23. do 25. srpna. Festivalu bude jako vždy předcházet KOVÁŘSKÉ FÓRUM, na kterém tým Jakuba Mahdala vytvoří další unikátní dílo do hradní sbírky uměleckého kovářství. Předtím, než se výhně nejlepších kovářů z celého světa rozpálí, uskuteční se ve dnech 25. až 26. května FESTIVAL VOJENSKÉ HISTORIE, kde vás ohromí šermířský kumšt. Následně se bude první víkend v červenci konat HELFŠTÝNSKÁ POUŤ pověstná svými řemeslnými dílnami a workshopy. Napříč letošní sezónou si návštěvníci budou moci prohlédnout kované plastiky Pavla Tasovského, a sice v Galerii na II. nádvoří areálu.

Lázně Teplice nad Bečvou

Svou obsáhlou historií patří k nejstarším lázním na Moravě. První kamenné lázně zde vybudoval majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí v roce 1553. Přímo pod lázeňskými budovami se totiž nacházejí skalní pukliny, navazující na rozsáhlý jeskynní systém. Právě tam vyvěrá ona zázračná léčivá voda, silně obohacená minerály a oxidem uhličitým – dnes nazývaná teplická kyselka. Lázně Teplice nad Bečvou se zaměřují na nemoci srdce a oběhového systému, potíže pohybového aparátu či na nervová onemocnění. Léčí se zde děti i dospělí. Lázeňské programy zahrnují jak klasickou léčbu, tak procedury na obnovu vitality a regeneraci. Vedle moderního ubytování a kvalitní zdravé kuchyně k němu přispívá i nádherná příroda kaňonu řeky Bečvy, do něhož je lázeňský areál zasazen.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Všemocná kyselka po tisíciletí vládne Hranickému krasu, díky ní vznikly dva unikátní přírodní útvary i zmiňované lázně. Tím prvním jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně, nejteplejší zpřístupněné jeskyně v republice, v nichž se teplota ovzduší pohybuje kolem 14 °C. Hydrotermální krasové procesy přichystaly návštěvníkům úchvatnou výzdobu – keříčky minerálu aragonitu, raftové stalagmity a kulovité povlaky připomínající pocukrované koblihy. Nejnižší části krasových prostor jsou trvale zaplaveny oxidem uhličitým. Prohlídka návštěvního okruhu o délce 375 metrů trvá přibližně hodinu. Poslední zpřístupněnou prostoru, Mramorovou síň, letos opět obohatí výstava současného výtvarného umění, svá díla představí studenti Střední průmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí.

Hranická propast

Druhým unikátem světového významu je kyselkou zaplavená propast, jejíhož dna ještě nikdo nedosáhl. Maximální naměřená hloubka vody činí v současnosti 450 metrů a jedná se tak o nejhlubší zatopenou propast na světě. Celková hloubka Propasti včetně její suché části dosáhla 519,5 metru. Od olovnic na provázku až po supermoderní sondy mapující její hlubiny prošly pokusy o dosažení dna skutečně dlouhou cestu. Díky současným technologiím si můžete v nedalekém infocentru Hranické propasti zdarma prohlédnout její útroby pomocí virtuálních brýlí a dozvědět se spoustu dalších zajímavostí. Propast se nachází v Národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic a je volně přístupná z parkoviště u informačního centra. Rezervací vede naučná stezka s informačními tabulemi a skýtá také dvě působivé vyhlídky ze skalních ostrohů do bečevského údolí.

Galerie
Přerov-socha Zubra (Daniel Schulz)
Lipník nad Bečvou (Daniel Schulz)
Synagoga Hranice
Hrad Helfštýn (Jan Hrinda)
Lázně Teplice nad Bečvou (Daniel Schulz)
Zbrašovské aragonitové jeskyně
Hranická propast
Systém interaktivních odkazů pro jednotlivé záznamy ve vybraných modulech v rámci projektu Střední Morava – hlavně klid (2024) byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Optimalizace webové stránky a on-line kampaně v rámci projektu Adrenalin po našem (2023) byly realizovány za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu Marketing TO Střední Morava 2020 realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.